به روزرسانی :
برای ورود به سامانه سهامداران فرابورس ایران کلیک کنید
25
تیر
1398
کد خبر: 13551 تاریخ و ساعت انتشار: 98/01/17 09:37
مدیرعامل فرابورس ایران مطرح کرد:
نقش اثرگذار داده‌های باز در فعالیت بازار سرمایه
در اقتصاد باز داده مجانی نیست و اگر می‌گوییم open data داریم به این معنا نیست که محرمانگی و حریم خصوصی (privacy) را تحت شعاع قرار می‌دهد. داده‌هایی که در سازمان‌ها، ارگان‌ها، بانک‌ها، گمرک، امور مالیاتی، سازمان ثبت و تمامی داده‌هایی که مردم در زندگی روزمره خود با آن سر و کار دارند، داده‌های اقتصادی تلقی می‌شوند که با حفظ محرمانگی اطلاعات اشخاص و خانواده می‌تواند زمینه کسب‌وکار شغل‌ها را فراهم کند.

از سال ۱۳۸۰ مقررات افشای فوری اطلاعات توسط شورای عالی بورس اعلام شد و به دنبال آن در سال ۱۳۸۴ نیز قانون بازار اوراق بهادار به تصویب رسید. در آن زمان هدف از این اقدام آگاهی از وضعیت شرکت‌های پذیرفته‌شده در بورس و فرابورس اعلام شد و شرکت‌های بورسی مکلف شدند که وقایع مهم و تأثیرگذار بر قیمت اوراق بهادار خود را فوراً برای تمام سرمایه‌گذاران افشا کنند. همچنین بر این اساس این شرکت‌ها موظف شدند تا در پایان هر سه ماه نیز گزارش عملکردشان را که در واقع مروری بر فعالیت شرکت در آن دوره و برآیند آن است، در اختیار عموم قرار دهند.برخی از کارشناسان بر این باورند که ارائه محض تمامی اطلاعات شرکت‌ها می‌تواند موجب وارد آمدن زیان‌های قابل توجهی به شرکت‌های بورسی و فرابورسی شود.

در این زمینه با امیر هامونی مدیرعامل فرابورس ایران به گفتگو نشسته‌ایم. وی بر این باور است که شفافیت موضوعی مهم است، اما این امر باید هم‌زمان با حفظ محرمانگی اطلاعات مورد توجه قرار گیرد. وی با اشاره به رویکرد اقتصاد داده‌های باز، تأکید می‌کند که این موضوع می‌تواند موجب تحول شگرفی در بازار بورس و اقتصاد کشور شود.آنچه در پی می‌آید حاصل گفت وگوی بورس امروز با امیر هامونی مدیرعامل فرابورس ایران است:

موضوع شفافیت موضوع بسیار مهمی است و در کشور به عنوان موضوعی علمی مطرح شده است اما برخی معتقدند که به لحاظ عملیاتی به بورس و فرابورس مرتبط نیست. بحثی تحت عنوان اقتصاد داده‌های باز مطرح است که اگر به تعریف آن توجه کرده و دایره شمولیت و عدم شمولیت آن را بررسی کنیم، می‌توانیم به برخی از مفاهیم از قبیل موضوع «محرمانگی داده» بهتر برسیم.

در اقتصاد باز داده مجانی نیست و اگر می‌گوییم open data داریم به این معنا نیست که محرمانگی و حریم خصوصی (privacy) را تحت شعاع قرار می‌دهد. داده‌هایی که در سازمان‌ها، ارگان‌ها، بانک‌ها، گمرک، امور مالیاتی، سازمان ثبت و همه داده‌هایی که مردم در زندگی روزمره خود با آن سر و کار دارند، داده‌های اقتصادی تلقی می‌شوند که با حفظ محرمانگی اطلاعات اشخاص و خانواده می‌تواند زمینه کسب‌وکار شغل‌ها را فراهم کند.

موضوع اقتصاد داده‌های باز (Open data Economics) به لحاظ سیستم فعلی کشورمان، به داده‌هایی برمی‌گردد که همگی در حال انتشار آن هستیم، اما حریم خصوصی را تحت شعاع قرار می‌دهد و اطلاعات فردی، شرکت یا خانوار را افشا می‌کند. بنابراین یک بعد قضیه به مدیریت این بخش و قسمتی دیگر نیز به داده‌هایی که در حال حاضر به‌ غلط محرمانه تلقی می‌شود، برمی‌گردد. نه تنها این اطلاعات محرمانه تلقی نمی‌شوند بلکه باید کاملا باز بوده و در اختیار کسب و کارها قرار گیرد.

به نوعی در اقتصاد داده‌های باز تعادل در انتشار داده‌ها به درستی رعایت نشده است، در یک جا اطلاعات محرمانه افراد را روی سایت در معرض دید همگان قرار می‌دهیم و در جای دیگر اطلاعاتی را محرمانه می‌دانیم که محرمانه نیست و با وجود آن می‌شود هزاران کسب‌وکار راه بیافتد.

نمونه‌هایی از این اقدامات در خارج از کشور قابل توجه است. به عنوان مثال گفته می‌شود مبل‌سازی که قصد راه‌اندازی یک فروشگاه مبل را دارد، همیشه با این مساله روبه‌روست که کار را از چه نقطه‌ای آغاز و فروشگاه خود را کجا تأسیس کند.به عنوان مثال آیا در منطقه‌ای که همه مبل‌فروشان و پاساژهای فروش مبل فعالیت می‌کنند این فروشگاه باز شود یا خیر؟ این فرد می‌تواند از داده‌های خلق شده در نظام بانکی استفاده کند، یعنی مردمی که به مبل علاقه دارند چه قشری از جامعه هستند تا بتواند بازاریابی انجام دهند. این داده‌ها را در مورد شهرها، ایالت‌ها و حتی خیابان‌ها بررسی می‌کند و با خرید داده‌ها متوجه شود که در چه بخشی می‌تواند فعالیت بهتری را انجام دهد.

مبل یک کالای لوکس است، بنابراین افرادی که هزینه بیشتری برای کالاهای لوکس می‌پردازند می‌توانند در زمره خریداران مبل قرار گیرند. در حقیقت داده بانکی از جمله شرکت‌هایی مثل مستر کارت، ویزا کارت و … برای یک مبل فروش مناسب است.

آن‌ها اعلام نمی‌کنند که داده‌ها به چه کسی تعلق دارد، بلکه به عنوان مثال می‌گویند در ۱۰ سال گذشته در فلان منطقه، این مقدار مبادله پولی انجام شده است. بنابراین کسی که می‌خواهد فعالیت اقتصادی داشته باشد، مثلاً همان مبل‌فروش، حاضر است تا دیتاهای موجود را خریداری کند و این در شرایطی است که دیتای محرمانه اشخاص در اختیار آن‌ها قرار نگرفته است.در حقیقت خریدار اطلاعات نمی‌داند، دیتای فروش به چه کسی تعلق دارد و چه فردی در کجا کارت کشیده و به چه میزان خرید کرده است.

در حال حاضر چنین داده‌هایی را در کشور نداریم و در حالی که می‌گویند این دیتاها محرمانه تلقی می‌شوند اما اینگونه نیست. این داده‌ها می‌تواند یک سرفصل جدید برای بازار سرمایه ایجاد کند.

به هر ترتیب جالب آنجاست که در برخی از موارد، اطلاعات مربوط به اشخاص را که محرمانه هستند در صورت‌های مالی افشا می‌کنیم. البته این موضوع تنها به سازمان بورس یا بازار سرمایه برنمی‌گردد بلکه مربوط به قانون کشور و سازمان حسابرسی است.

این قوانین استانداردی را تعیین کرده‌اند که افراد باید در صورت‌های مالی خود، ریز خریداران و فروشندگان محصول اولیه خود را اعلام کنند. وقتی روی کدال می‌رویم، مشخص است که شرکت X مواد اولیه خود را از کدام شرکت‌ها تهیه کرده و به کدام شرکت‌های فروخته است.

 

این در حالی است که چنین جریانی در کشورهای دیگر دنیا وجود دارد. اگر شرکت‌های بزرگ و چندملیتی دنیا را بررسی کنید به هیچ وجه لیست شرکت‌هایی که مواد اولیه آن شرکت را تهیه می‌کنند در صورت‌های مالی نمی‌بینید.

این مسئله پنهان است و کسب‌وکار آن‌ها نیز از همین راه می‌گذرد، اگر این مسئله مشخص شود که با چه کسی خرید و فروش دارم رقیب من از این اطلاعات به نفع خود استفاده می‌کند.

شرکت‌هایی را در ایران داریم که در یک صنعت خاص تنها یک شرکت آن‌ها بورسی است و بقیه رقبا همچنان خارج از بورس قرار دارند، این یک اختلاف ‌پتانسیل ایجاد می‌کند، به این معنی که شرکتی که در بورس و فرابورس است به دلیل اینکه تمامی لیست مشتریان و خریداران محصولش در سایت کدال افشا شده است، هزینه این رقابت منفی را می‌پردازد. رقبا از اطلاعات این شرکت خبر دارند، اما این شرکت از صورت‌های مالی رقبای خود خبر ندارد. در نتیجه شرکت با بورسی شدن خود متضرر می‌شود.

تاکنون ۵۰۰ شرکت داشتیم که درصدد بودند وارد فرابورس شوند، اما در بسیاری از موارد به دلیل آنکه برخی از استانداردها را نداشتند به آن‌ها اجازه ورود ندادیم که یکی از این استانداردها شفافیت بود. برخی از این شرکت‌ها، شرکت‌های بسیار خوبی بودند اما به همین دلایل از جمله اینکه موضوعی که در مورد افشای اطلاعات در مورد آن صحبت کردم، از ورود به بازار سرمایه منصرف شدند. این همان چیزی است که من پیشتر در سخنرانی‌هایم تحت عنوان «بازتعریف مرز محرمانگی در انتشار داده‌ها» عنوان کردم؛ یعنی وقت آن رسیده است یک‌بار با نگاه کاملاً اقتصادی و حفظ رقابت بین رقبا، باز تعریفی از محرمانگی داشته باشیم.

در شرایط تحریم به طریق اولی این مسئله اهمیت می‌یابد، به عنوان مثال در اطلاعات برخی از دستگاه‌ها، اسم، آدرس، کد ملی، مدیرعامل و اعضای هیات‌مدیره مشخص می‌شود، این امر منشایی برای اوفکت (اداره خزانه داری آمریکا) می‌شود تا این افراد را در لیست تحریم‌ها قرار دهند.

به‌این‌ترتیب دشمنان با شناسایی افراد و روابط شرکت‌ها با یکدیگر می‌توانند به اطلاعات موردنظر خود دست یابند. در حال حاضر که در جنگ اقتصادی قرار داریم، فرماندهی این جنگ که در وزارت خزانه‌داری آمریکا قرار دارد، از این اطلاعات استفاده می‌کند. در این مقر فرماندهی افرادی متخصص شرکت‌داری حضور دارند و از اطلاعات سایت‌ها و دستگاه‌های کشور استفاده کرده و منافذی را که کشور به وسیله آن‌ها بتواند تحریم‌ها را مدیریت کند، از بین می‌برد. در این شرایط باید به‌طریق ‌اولی مرزهای محرمانگی را در کشور تعریف کنیم.

آیا پیشنهادی به سازمان بورس یا سازمان حسابرسی برای تعریف این موارد داده‌اید؟

در این مورد گزارش کاملی به سازمان بورس داده‌ایم که در حال مطالعه است. این موضوع بسیار جدی است و مدیریت آن یک‌ شبه انجام نمی‌شود. در این زمینه لازم است تا اساتید رشته‌های کمی از جمله رشته‌های آمار، ریاضی، علوم، کامپیوتر و … کمک کنند. روش‌های آماری وجود دارد که حتی اگر دیتا مجهول باشد، به وسیله آن‌ها می‌توان صاحب دیتا را کشف کرد.

این موارد بحث‌های کاملاً علمی است که باید اساتید ریاضی، آمار، علوم مهندسی کامپیوتر و برق و کنترل، برای حل این مسئله کمک کنند. در حال حاضر در وزارت ارتباطات کاری تحت عنوان پروژه (Open data) شروع شده که در حال پیاده‌سازی برای کل کشور است. البته پیش از این نیز تحت عنوان پروژه «بیتا» این مسئله پیگیری می‌شد، تا دستگاه‌ها بتوانند با توجه به سطح اطمینان و نظارتی که در کشور مطرح است به یکدیگر سرویس‌هایی را بدهند.

به عنوان مثال این مسئله می‌تواند در نظام سلامت و بهداشت مطرح شود. ممکن است این مسئله مستقیماً به بازار سرمایه مربوط نبوده و بخش کوچکی از آن را در بربگیرد، اما  اقتصاد داده‌های باز بحث گسترده‌ای در نظام سلامت و بهداشت دارد.

پیشنهادی که شما به سازمان بورس داده‌اید به چه موردی برمی‌گردد و در نظر دارید در چه بخشی همکاری کنید؟

این یک پروژه است که اگر شروع شود در مفهوم Open data Economics بخش کوچکی را در بازار سرمایه در نظر داریم روی آن کار کنیم، اما همه بخش‌های دیگر که به نوعی با این موضوع در ارتباط هستند می‌توانند صاحب بحث شوند و به این موضوع کمک کنند.

در این پیشنهاد شما سازمان بورس از وزارت اقتصاد این موضوع را پیگیر می‌شود یا سازمان دستورالعمل‌های خود را تغییر می‌دهد؟

نه باید ببینیم که برای بورس چه کاری در حوزه داده‌های باز می‌توانیم انجام بدهیم. در حوزه بازار سرمایه روش‌های متفاوتی برای حفظ محرمانگی داده‌های بزرگ وجود دارد و قابل استفاده است که داده‌های باز مجهول، مستعارسازی داده، محرمانگی تفاضلی و روش پنج-پنجاه از جمله روش‌هایی است که در این زمینه به کار می‌روند. به عنوان مثال به جای نام شرکت، نام اختصاری یا مستعار بگذاریم و در اعلام واگذاری‌ها از این اسامی استفاده کنیم.یا بگویم در سال مالی xx13، چه اقداماتی انجام می‌شود، این XX کردن موجب می‌شود سال مالی، هویت فروشنده و خریدار افشا نشود. در واقع این اسم برداشتن و نقاب گذاشتن، همان مجهول‌سازی و مستعارسازی دیتاها است. به هرترتیب باید یکسری از این اقدامات را در دستور کار داشته باشیم که توانسته‌ایم بخشی از آن‌ها را در Tsetmc انجام دهیم، اما با همان روش آماری BI، به راحتی می‌توان هویت‌ها را سنجید.

آیا در این رابطه موضوعی را مکتوب کرده‌اید؟

گزارشی ۳۰- ۴۰ صفحه‌ای در این ‌باره مکتوب کرده‌ایم، مقالات و سخنرانی‌های نیز در این باره ارائه و این موضوع در محافل علمی نیز مطرح شده است. در کل، این مفهوم موضوعی مالی و حسابداری نیست، بلکه باید پروژه‌ای برای آن تعریف شود که در وزارت ارتباطات کار روی آن شروع شده است. بازار سرمایه نیز در این زمینه باید نقشی داشته باشد.

به‌کارگیری Open data به ازای تعداد تراکنشی که در بازار سرمایه شکل می‌گیرد، می‌توان بهترین جایگاه باشد. ما در اینجا لحظه‌ای و ثانیه‌ای در حال مبادله هستیم، حجم داده‌های تولیدشده می‌تواند data Economic Big را به دنبال داشته باشد و سرفصل جدید درآمدی برای بورس‌ها محسوب شود و سایر صنایع و شرکت‌ها تبلیغاتی و یا شرکت‌هایی که به دنبال راه‌اندازی یا جمع کردن کسب و کاری هستند، کمک کند.

پاسخ سؤالاتی مانند اینکه چرا بازار سرمایه رشد نمی‌کند یا چرا بانک‌محور هستیم، همه به این موضوع برمی‌گردد. این به آن معناست که اگر ما دیتای سالم و شفافی داشته باشیم و رفتار مالی و اقتصادی مردم را بررسی کنیم، همین شرکت‌ها، کارگزاری‌ها، تأمین سرمایه‌ها و مشاوران سرمایه‌گذاری بهترین سرمایه‌گذاران ما هستند.

در حال حاضر که این داده‌ها وجود ندارد آن‌ها نمی‌دانند کجا باید سرمایه‌گذاری کنند، اما با وجود این دیتاها بسیاری از مشکلات آن‌ها حل می‌شود. اینکه کدام استان چه فرهنگی دارد و با توجه به آن چه محصول مالی مورد نیاز آن است، با این دیتاها مشخص می‌شوند. به طور مثال مردم یک استان ریسک‌پذیر هستند و این درحالی است که استان دیگر ریسک گریز هستند.

در مواردی که مردم ریسک‌پذیر نیستند باید با استفاده از اوراق با درآمد ثابت سرمایه‌گذاری انجام دهیم، اما در مورد استانی که مردم آن ریسک‌پذیر هستند و سرمایه ارائه می‌دهند شرایط متفاوت است. معتقد نیستم که باید جلوی شفافیت گرفته شود بلکه این امر می‌تواند شفافیت‌بخش باشد، تنها در این میان موضوع باز تعریف مرز محرمانگی مطرح است.

نظر شما درباره اینکه گفته می‌شود open data مانع شفافیت بازار و به ضرر سهام‌داران خرد است، چیست؟

 

معتقدم موضوع open data باید به درستی و با حفظ محرمانگی و امنیت داده‌ها انجام شود. این موضوع هم در قوانین کشور موجود است و هم در اسلام بر آن تأکید شده است. داده‌های محرمانه افراد مقدس است و باید حفظ شود. اگر به درستی بتوانیم open data را پیاده‌سازی کنیم فکر می‌کنم که خیلی از اتلاف منابعی که در کشور داریم می‌تواند مرتفع شود. این موضوع به مردم، سهامداران، جامعه و کسب و کارها بهتر کمک می‌کند، تا اینکه منابع داشته باشیم و در جاهای نابهینه بخواهیم سرمایه‌گذاری کنیم.

سرمایه‌گذاری نباید به گونه‌ای باشد که مردم متضرر شوند، اگر شما پروژه‌ای را در فرابورس کلید بزنید، open data به آن کمک بسیاری می‌کند، این اقدام به نفع جامعه و مردم تمام می‌شود.

منبع خبر: ماهنامه بورس امروز
ارزش بازار فرابورس ایران
مجموع بازار ها
به تفکیک صنعت
به تفکیک بازار
به تفکیک نماد
گزارشی از همه صنایع
زراعت و خدمات وابسته
پرورش محصولات و باغبانی
کشاورزی، دامپروری و خدمات وابسته
پرورش حیوانات
کشاورزی و خدمات دامپروری جز دامپزشکی
پرورش طیور
پرورش حیوانات وتولید سایر محصولات حیوانی
فعالیتهای حمایتی تولید محصولات
جنگلداری و ماهیگیری
جنگل شناسی و دیگر فعالیتهای جنگلداری
استخراج زغال سنگ
استخراج و انبار زغال سنگ سخت
استخراج نفت گاز و خدمات جنبی جز اکتشاف
استخراج نفت خام وگاز طبیعی
خدمات جنبی استخراج نفت گاز جز اکتشاف
استخراج کانه های فلزی
استخراج آهن
استخراج کانه فلزی غیرآهن
استخراج سایر کانه های فلزی
استخراج سایر معادن
استخراج سنگ، ماسه و خاک رس
استخراج کانه های شیمیایی و کود
حذف شده- فرآورده‌های غذایی و آشامیدنی
پردازش و نگهداری ماهی و محصولات مرتبط
پردازش و نگهداری میوه و سبزی
گروه تولید روغن های حیوانی و نباتی
گروه تولید لبنیات
گروه تولید حبوبات
گروه تولید نشاسته و محصولات وابسته
گروه تولید خوراک آماده دام
گروه تولید نان و محصولات وابسته
گروه تولید شکر
گروه تولید کاکائو، شکلات و شیرینیجات
تولید سایر محصولات غذایی
گروه تولید جو و مااشعیر
تولید نوشابه و آب معدنی
منسوجات
آماده سازی و ریسندگی نخ، پارچه بافی
تولید محصولات نساجی به غیر از پوشاک
تولید و فروش فرش و قالی
دباغی، پرداخت چرم و ساخت انواع پاپوش
تولید کفش
سایر محصولات چرمی
محصولات چوبی
تولید تخته چند لا و سایر تخته ها
تولید دیگر محصولات چوبی
محصولات کاغذی
تولید خمیر کاغذ، کاغذ و مقوا
تولید کاغذ و مقوای موجدار و محفظه آنها
تولید سایر محصولات کاغذ و مقوا
انتشار، چاپ و تکثیر
چاپ
فراورده های نفتی، کک و سوخت هسته ای
ساخت فرآورده های نفتی تصفیه شده
تولید محصولات پالایش شده پتروشیمی
سایر فراورده های نفتی و سوختی
حذف شده-مواد و محصولات شیمیایی
مواد شیمیایی پایه به جز کود
گروه تولید کود و ترکیبات نیتروژن
گروه تولید پلاستیک اولیه و لاستیک ترکیبی
حشره کش و سایر محصولات شیمیایی کشاورزی
تولید رنگ، بتونه، جوهر و پوشش های مشابه
گروه تولید داروهای شیمیایی و گیاهی
گروه شوینده ها، عطر و محصولات آرایشی
گروه تولید سایر محصولات شیمیایی
گروه تولید نخهای مصنوعی
لاستیک و پلاستیک
تولید تایر و بازسازی تایرهای لاستیکی
تولید سایر محصولات لاستیکی
تولید محصولات پلاستیکی
تولید محصولات کامپیوتری الکترونیکی ونوری
تولید قطعات و بردهای الکترونیکی
تولید رایانه و تجهیزات جانبی
گروه تولید سرامیک غیرساختمانی
گروه تولید محصولات سرامیکی نسوز
تولید گل و سرامیک ساختمانی
تولید سیمان ، آهک و گچ
تولید محصولات بتنی ، سیمانی و گچی
تولید سایر محصولات معدنی غیرفلزی
فلزات اساسی
تولید آهن و فولاد پایه
تولید فلزات گرانبهای غیرآهن
ریخته گری آهن و فولاد
استخراج سایر فلزات اساسی
ساخت محصولات فلزی
تولید محصولات فلزی ساختمانی
تولید مخزن و محفظه فلزات
تولید مواد بخار به جز دیگهای بخار مرکزی
ساخت ابزارهای دستی پرقدرت
تولید کارد و چنگال، ابزار دستی و عمومی
تولید سایر محصولات فلزی ساخته شده
ماشین آلات و تجهیزات
تولید موتور و توربین
تولید پمپ، کمپرسور، مته و دریچه
تولید یاتاقان، دنده و اجزای هدایتی
تولید اجاق، کوره و مشعل کوره
تولید تجهیزات بالابر و جابجایی
تولید سایر ماشین آلات عمومی
تولید ماشین آلات کشاورزی و باغبانی
تولید ابزارهای ماشینی
تولید ماشین آلات استخراج و ساختمان
تولید ماشین آلات نساجی و چرم سازی
تولید وسایل خانگی
تولید سایر ماشین آلات و تجهیزات
ماشین آلات و دستگاه‌های برقی
تولید موتورها، مولدها و مبدلهای الکتریکی
تولید تجهیزات توزیع و کنترل برق
تولید سیم و کابل عایق
تولید انباره، پیل و باتری ساده
تولید لامپ برقی و تجهیزات روشنایی
ساخت دستگاه‌ها و وسایل ارتباطی
فرستنده رادیو، تلویزیون و تلفن و تلگراف
گیرنده رادیو، تلویزیون و تجهیزات وابسته
ابزارپزشکی، اپتیکی و اندازه‌گیری
وسایل اندازه گیری غیر از کنترل صنعتی
خودرو و ساخت قطعات
تولید وسایل نقلیه موتوری
ساخت بدنه وسایل نقلیه موتوری ساخت تریلر
قطعات یدکی و جانبی وسایل نقلیه موتوری
سایر قطعات یدکی و وسایل نقلیه موتوری
سایر تجهیزات حمل و نقل
ساخت و تعمیر کشتی
تولید موتوسیکلت
مبلمان و مصنوعات دیگر
تولید سایر موارد
قند و شکر
تولید شکر
شرکتهای چند رشته ای صنعتی
شرکتهای صنعتی چند رشته ای
عرضه برق، گاز، بخاروآب گرم
تولید انتقال و توزیع نیروی برق
تولید،لنتقال و توزیع برق،گاز،بخاروآب گرم
تامین بخار و آب گرم
جمع آوری، تصفیه و توزیع آب
جمع آوری، تصفیه و توزیع آب
محصولات غذایی و آشامیدنی به جز قند و شکر
پرورش و نگهداری ماهی و محصولات ماهی
پرورش و نگهداری میوه جات و سبزیجات
تولید روغن های حیوانی و نباتی
تولید لبنیات
تولید حبوبات
تولید نشاسته و محصولات وابسته
تولید خوراک آماده دام
تولید نان و محصولات وابسته
تولید کاکائو، شکلات و شیرینی جات
تولید سایر محصولات غذایی
تولید جو و ماءالشعیر
تولید نوشیدنی و آبمیوه
زیر گروه سایر محصولات غذایی
مواد و محصولات دارویی
تولید داروهای شیمیایی و گیاهی
تولید سایر محصولات دارویی
محصولات شیمیایی
تولید مواد شیمیایی پایه به جز کود
تولید کود و ترکیبات نیتروژن
تولید پلاستیک اولیه و لاستیک ترکیبی
تولید حشره کش و سایر محصولات شیمیایی
تولید رنگ، بتونه، جوهر
تولید شوینده ها، عطر و محصولات آرایشی
تولید سایر محصولات شیمیایی
تولید نخ های مصنوعی
تولید محصولات شیمیایی دیگر
پیمانکاری صنعتی
ساختمان و مهندسی عمران
پیمانکاری طرح های صنعتی
مدیریت پسماند
سایر فعالیت های پیمانکاری
تجارت عمده فروشی به جز وسایل نقلیه موتور
عمده فروشی براساس هزینه و یا قرارداد
عمده فروشی تجهیزات وقطعات الکترونیکی
تجارت عمده فروشی غیر تخصصی
خرده فروشی،باستثنای وسایل نقلیه موتوری
خرده فروشی انواع موادغذایی،نوشیدنی وغیره
خرده فروشی موادغذایی در فروشگاههای تخصصی
کاشی و سرامیک
تولید گل و سرامیک ساختمانی
تجارت عمده وخرده فروشی وسائط نقلیه موتور
فروش وسائط نقلیه
فروش قطعات یدکی لوازم الحاقی وسایل نقلیه
حمل و نقل هوایی
حمل و نقل هوایی مسافر
حمل و نقل هوایی با برنامه زمانی
انبارداری و حمایت از فعالیتهای حمل و نقل
فعالیتهای خدماتی وابسته به حمل و نقل آبی
فعالیتهای خدماتی وابسته حمل ونقل هوایی
سیمان، آهک و گچ
تولید سیمان، آهک و گچ
تولید بتون
سایر محصولات کانی غیرفلزی
تولید شیشه
تولید سرامیک غیرساختمانی
تولید محصولات سرامیکی نسوز
تولید محصولات بتنی، سیمانی و گچ
تولید سایر محصولات معدنی غیرفلزی
هتل و رستوران
هتل ها ، اردو و دیگر تدارکات اقامت کوتاه
کاربردهای تجاری اداری فرهنگی و گردشگری
سرمایه گذاریها
سایر واسطه های مالی
بانکها و موسسات اعتباری
سایر واسطه های پولی
سایرواسطه های مالی
سایر واسطه گریهای مالی
لیزینگ مالی
اوراق حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن
اوراق حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن
حمل ونقل، انبارداری و ارتباطات
خدمات حمل و نقل دریایی
حمل و نقل از طریق خطوط راه آهن
سایر حمل و نقلهای زمینی برنامه ریزی شده
حمل و نقل بار زمینی
حمل و نقل آبی
حمل و نقل دریایی وحمل ونقل درآبهای ساحلی
سایر فعالیت های پشتیبانی و حمل و نقل
فعالیت های پشتیبانی و کمکی حمل و نقل
جابجایی محموله
حذف-سایر فعالیت های پشتیبانی و حمل و نقل
مخابرات
مخابرات
واسطه‌گری‌های مالی و پولی
سایر واسطه های پولی
لیزینگ مالی
سایر واسطه های مالی
بیمه وصندوق بازنشستگی به جزتامین اجتماعی
بیمه زندگی
بیمه غیرزندگی
فعالیتهای مالی و اجرائی
فعالیتهای کمکی به نهادهای مالی واسط
اداره ی بازارهای مالی
فعالیتهای مرتبط با اوراق بهادار
بجز تامین وجوه بیمه و بازنشستگی
صندوق سرمایه گذاری قابل معامله
صندوق سرمایه گذاری مختلط
صندوق سرمایه گذاری در سهام
صندوق سرمایه گذاری در اوراق با درآمدثابت
صندوق های زمین و ساختمان
صندوق های پروژه
صندوق سرمایه گذاری جسورانه
اوراق تامین مالی
صکوک اجاره
صکوک مرابحه
صکوک استصناع
اوراق رهنی
صکوک تجاری اسلامی
اوارق مشارکت دولتی
اوراق مشارکت شهرداری ها
اوراق مشارکت بانک مرکزی
اوراق مشارکت بخش خصوصی
اوراق مشارکت دولتی بدون ضمانت دولت
اوراق مشارکت منتشره بانکها
گواهی سپرده عام
گواهی سپرده خاص
اسناد خزانه اسلامی
اوراق تسویه خزانه
اوراق اجاره دولتی با ضمانت دولت
اوراق اجاره دولتی بدون ضمانت دولت
اسناد خزانه اسلامی کوتاه مدت
اوراق مرابحه دولتی با ضمانت دولت
اوراق منفعت دولتی با ضمانت دولت
اوراق منفعت خصوصی
انبوه سازی، املاک و مستغلات
املاک و مستغلات با ملک خود یا لیزینگ شده
پیمانکاری املاک و مستغلات
سایر فعالیت های املاک و مستغلات
فعالیت مهندسی، تجزیه، تحلیل و آزمایش فنی
تجزیه و تحلیل و آزمایش فنی
رایانه و فعالیت‌های وابسته به آن
سایر فعالیت های رایانه ای
مشاوره و تهیه نرم افزار
اطلاعات و ارتباطات
خدمات ارزش افزوده
خدمات فنی و مهندسی
فعالیتهای ساختمانی و مشاوره فنی مرتبط
آزمایش و تحلیل فنی
سایر فعالیتهای حرفه ای علمی و فنی
اوراق بهادار مبتنی بر دارایی فکری
اوراق بهادارشرکت س.خ مبتنی بردارایی فکری
اوراق بهادار مبتنی بر دارایی فکری
حق بهره برداری اوراق مبتنی بردارایی فکری
فعالبت های اجاره و لیزینگ
اجاره و لیزینگ وسائط نقلیه موتوری
فعالیت پشتیبانی اجرائی اداری وحمایت کسب
فعالیت حمایت از مشاغل دیگر
فعالیت های هنری، سرگرمی و خلاقانه
فعالیت های هنری
فعالیتهای فرهنگی و ورزشی
فعالیتهای ورزشی
گروه اوراق غیرفعال
اوراق غیرفعال
شاخص
معاملات امروز فرابورس ایران
حجم معاملات
ارزش معاملات
تعداد معاملات
© 1391 شرکت فرابورس ایران
  دیدگاه شما