به روزرسانی :
برای ورود به سامانه سهامداران فرابورس ایران کلیک کنید
1
شهریور
1398
کد خبر: 13517 تاریخ و ساعت انتشار: 97/11/23 15:28
درآستانه دوازدهمین عرضه اولیه فرابورس مطرح شد
رشد 91 درصدی سود خالص «زفکا» در 9 ماهه سال جاری
روند صعودی تولید شیر و تلاش برای تولید روزانه 200 تن در آینده نزدیک
جلیل‌نژاد در خصوص اقلام مهم سود و زیان شرکت در دو بازه زمانی مشابه یعنی 9 ماهه سال 96 و 97 گفت: فروش شرکت در پایان 30 آذرماه 97 به 896 میلیارد ریال رسیده که در مقایسه با مدت مشابه سال 96 افزایش 42 درصدی را نشان می دهد؛ قیمت تمام شده نیز رشد 38 درصدی را در این بازه زمانی تجربه کرده و سود عملیاتی شرکت و سود خالص «زفکا» به ترتیب با افزایش 53 و 91 درصدی در این دوره روبه‌رو شده‌اند.

مدیران شرکت کشت و دامداری فکا با حضور در چهل‌و‌هشتمین نشست خبری یک دیدار، یک عرضه در فرابورس ایران در خصوص ظرفیت‌های این شرکت از گروه زراعت و خدمات وابسته که فردا 24 بهمن‌ماه 20 درصد از سهام آن در بازار دوم فرابورس عرضه اولیه می‌شود توضیحاتی ارائه و اعلام کردند، شرکت فکا نخستین شرکت صادرکننده تلیسه، جنین و شیر به کشورهای همجوار از سال 1392 تا 1396 است.

به گزارش روابط عمومی فرابورس ایران، مدیرعامل شرکت کشت و دامداری فکا با بیان اینکه این شرکت در سال 1353 تاسیس و در سال 1357 به بهره‌برداری رسیده است، سرمایه ثبتی فکا و وسعت اراضی آن را به ترتیب 300 میلیارد ریال و 160 هکتار اعلام کرد و گفت:  شرکت کشت و دامداری فکا در نماد «زفکا» در تاریخ 20 خردادماه 1397 در بازار دوم فرابورس در گروه زراعت و خدمات وابسته، زیرگروه کشاورزی، دامپروری و خدمات وابسته پذیرش شده است.

جمشید جلیل‌نژاد حدود 100 درصد از سهام این شرکت را متعلق به شرکت سرمایه‌گذاری صنایع عمومی تامین به عنوان سهامدار عمده «زفکا» اعلام کرد و به مرور کلی دستاوردهای شرکت در سال‌های اخیر پرداخت.

جلیل‌نژاد با بیان اینکه شرکت کشت و دامداری فکا با تولید جنین آزمایشگاهی در زمره شرکت‌های دانش‌بنیان قرار گرفته است، عنوان کرد: «زفکا» نخستین صادرکننده تلیسه، جنین و شیر به کشورهای همجوار از سال 92 تا 96 است و با ایجاد طرح توسعه شرکت در سال 93 تولید روزانه شیر را از 120 تن به 170 تن افزایش داده است.

وی همچنین به روند تولید شیر این شرکت در 10 سال اخیر اشاره کرد و ادامه داد: در سال 1387 شرکت کشت و دامداری فکا 30 میلیون تن شیر تولید کرد که با طی شدن یک روند صعودی این رقم در سال 96 به 62 میلیون تن و در 9 ماهه سال جاری به 63 میلیون تن رسیده است.

مدیرعامل شرکت کشت و دامداری فکا همچنین محصول اصلی شرکت را شیر خام و بازار اصلی آن را بازارهای داخل کشور عنوان و در این خصوص اظهار کرد: شرکت کشت و دامداری فکا با تولید سالیانه 64 هزار تن شیر خام حدود 15 درصد از تولید شیر صنعتی استان اصفهان را در اختیار دارد، همچنین سهم شرکت از تولید شیر خام ایران 0.7 درصد است.

 بررسی برخی از اقلام ترازنامه «زفکا» بخش دیگری از سخنان امروز جلیل‌نژاد در نشست خبری یک دیدار، یک عرضه بود که بر این اساس وی دارایی‌های جاری شرکت را در تاریخ 29 اسفندماه 1396 رقم 389 میلیارد ریال اعلام کرد که به 453 میلیارد ریال در پایان تاریخ 1397/09/30 افزایش یافته است؛ یعنی 16 درصد رشد در این دوره زمانی، همچنین دارایی‌های غیرجاری شرکت در این بازه زمانی از 635 میلیارد ریال به بیش از 667 میلیارد ریال افزایش یافته است که از رشد 5 درصدی این متغیر حکایت می‌کند.

به گفته مدیرعامل فکا بدهی‌های جاری شرکت در دوره زمانی مورد بررسی تغییر چندانی نکرده و با یک درصد کاهش مواجه شده و این در حالی است که حقوق صاحبان سهام شرکت از رقم افزون بر 632 میلیاررد ریال به 726.9 میلیارد ریال ارتقا یافته و رشد 15 درصدی را تجربه کرده است.

وی در خصوص اقلام مهم سود و زیان شرکت نیز در دو بازه زمانی مشابه یعنی 9 ماهه سال 96 و 97 گفت: فروش شرکت در پایان 30 آذرماه 97 به 896 میلیارد ریال رسیده که در مقایسه با مدت مشابه سال 96 افزایش 42 درصدی را نشان می دهد؛ قیمت تمام شده نیز رشد 38 درصدی را در این بازه زمانی تجربه کرده و سود عملیاتی شرکت و سود خالص «زفکا» به ترتیب با افزایش 53 و 91 درصدی در این دوره روبه‌رو شده‌اند.

نسبت‌های سودآوری «زفکا» چگونه است؟

جلیل‌نژاد با بیان اینکه حاشیه سود عملیاتی شرکت در تاریخ 30 آذرماه 97 حدود 23 درصد بوده است، حاشیه سود خالص شرکت را نیز در این دوره زمانی 29 درصد اعلام کرد و افزود: سود عملیاتی شرکت در حالی که در پایان 9 ماهه سال 96 رقم 449 ریال بوده در 9 ماهه سال جاری به 685 ریال افزایش یافته و حاشیه سود غیرعملیاتی هر سهم و سود پایه هر سهم نیز به ترتیب از 6 ریال به 184 ریال و از 455 ریال به 869 ریال ارتقا یافته است.

نگاهی به فروش محصولات کشت و دامداری فکا

مدیرعامل شرکت فکا در بخش دیگری از سخنان خود به وضعیت فروش محصولات شرکت اشاره کرد و گفت: فروش شیر خام «زفکا» و گوساله نر به ترتیب افزایش 3 و 41 درصدی را در 9 ماهه سال 97 در مقایسه با دوره مشابه سال 96 تجربه کرده‌اند که رشد فروش گوساله نر در نتیجه تغییر در سیاست‌های شرکت در سن فروش آن بوده است.

جلیل‌نژاد در ارائه تصویری کلی از درآمدهای عملیاتی شرکت «زفکا» نیز گفت: آیتم‌هایی همچون مبلغ فروش شیر، نرخ فروش شیر، گوساله نر و نرخ فروش گوساله نر به ترتیب رشد 38، 34، 96 و 39 درصدی را در 9 ماهه امسال در مقایسه با دوره مشابه سال 96 تجربه کرده است، ضمن آنکه جمع درآمدهای عملیاتی «زفکا» نیز از 632 میلیارد ریال به 896 میلیارد ریال معادل 41.5 درصد افزایش یافته است.

نقاط قوت و فرصت‌های «زفکا» چیست؟

جلیل‌نژاد مواردی همچون ظرفیت خالی و مناسب در کارخانه‌های صنایع لبنی، تاثیر کم تحریم‌ها بر این صنعت، پایین بودن سرانه مصرف شیر نسبت به میانگین جهانی و کشورهای پیشرفته، تفاوت قیمت محصولات در بازارهای داخلی و خارجی، امکان صادرات به لحاظ همجواری به کشورهای همسایه، حمایت دولتی در اموری مانند معافیت از مالیات، ارائه تسهیلات و ارزهای مبادله‌ای برای واردات مواد اولیه، سرمایه‌گذاری وسیع در حوزه تکنولوژی و ماشین‌آلات و نیز راه‌اندازی کارخانه‌های متعدد شیر خشک در سنوات اخیر را عمده فرصت‌های موجود در مسیر فعالیت شرکت کشت و دامداری فکا دانست و نقاط قوت آن را نیز ترکیب گله استثنایی از نظر ژنتیکی و جمعیت بالغ بر 10 هزار راس دام زیستی مولد، شرکت دانش‌بنیان صنعتی، قرار گرفتن در نقطه مطلوب جغرافیای شهر اصفهان و ... اعلام کرد.

وی همچنین از برنامه‌های آتی شرکت خبر داد و گفت: افزایش تولید شیر تا سقف 200 تن در روز، تولید و عرضه دام مازاد به تعداد 1500 راس سالیانه، واردات مستقیم مواد اولیه در حوزه غلات به میزان 10 هزار تن، برنامه‌های بهبود برای نگهداشت محیط‌زیست و حضور مستمر کارشناسان شرکت در استان‌های مستعد تولید علوفه به منظور افزایش کیفیت و کمیت علوفه مهم‌ترین برنامه‌های آتی شرکت را به خود اختصاص داده‌اند.

ویژگی‌های عرضه اولیه کشت و دامداری فکا

مدیر ارتباطات فرابورس ایران نیز در بخش دیگری از این نشست خبری از دو عرضه اولیه دیگر در فرابورس تا پایان سال خبر داد. مبینا بنی‌اسدی با اشاره به اینکه تا پایان سال جاری بخشی از سهام دو شرکت در فرابورس ایران عرضه اولیه می‌شود، گفت: همچنین چند شرکت بزرگ به تازگی در فرابورس پذیرش شده است.

وی در مورد دوازدهمین عرضه اولیه سال 97 در فرابورس گفت: فردا چهارشنبه 24 بهمن‌ماه شاهد عرضه اولیه 60 میلیون سهم معادل 20 درصد از سهام شرکت کشت و دامداری فکا خواهیم بود. بر این اساس با عرضه اولیه سهام زفکا، پنجمین شرکت از گروه زراعت و خدمات وابسته روی تابلو معاملات فرابورس در سال جاری می‌رود.

به گفته بنی اسدی ارزش بازاری صنعت زراعت و خدمات وابسته در فرابورس بیش از 11 هزار میلیارد ریال است.

منبع خبر:
ارزش بازار فرابورس ایران
مجموع بازار ها
به تفکیک صنعت
به تفکیک بازار
به تفکیک نماد
گزارشی از همه صنایع
زراعت و خدمات وابسته
پرورش محصولات و باغبانی
کشاورزی، دامپروری و خدمات وابسته
پرورش حیوانات
کشاورزی و خدمات دامپروری جز دامپزشکی
پرورش طیور
پرورش حیوانات وتولید سایر محصولات حیوانی
فعالیتهای حمایتی تولید محصولات
جنگلداری و ماهیگیری
جنگل شناسی و دیگر فعالیتهای جنگلداری
استخراج زغال سنگ
استخراج و انبار زغال سنگ سخت
استخراج نفت گاز و خدمات جنبی جز اکتشاف
استخراج نفت خام وگاز طبیعی
خدمات جنبی استخراج نفت گاز جز اکتشاف
استخراج کانه های فلزی
استخراج آهن
استخراج کانه فلزی غیرآهن
استخراج سایر کانه های فلزی
استخراج سایر معادن
استخراج سنگ، ماسه و خاک رس
استخراج کانه های شیمیایی و کود
حذف شده- فرآورده‌های غذایی و آشامیدنی
پردازش و نگهداری ماهی و محصولات مرتبط
پردازش و نگهداری میوه و سبزی
گروه تولید روغن های حیوانی و نباتی
گروه تولید لبنیات
گروه تولید حبوبات
گروه تولید نشاسته و محصولات وابسته
گروه تولید خوراک آماده دام
گروه تولید نان و محصولات وابسته
گروه تولید شکر
گروه تولید کاکائو، شکلات و شیرینیجات
تولید سایر محصولات غذایی
گروه تولید جو و مااشعیر
تولید نوشابه و آب معدنی
منسوجات
آماده سازی و ریسندگی نخ، پارچه بافی
تولید محصولات نساجی به غیر از پوشاک
تولید و فروش فرش و قالی
دباغی، پرداخت چرم و ساخت انواع پاپوش
تولید کفش
سایر محصولات چرمی
محصولات چوبی
تولید تخته چند لا و سایر تخته ها
تولید دیگر محصولات چوبی
محصولات کاغذی
تولید خمیر کاغذ، کاغذ و مقوا
تولید کاغذ و مقوای موجدار و محفظه آنها
تولید سایر محصولات کاغذ و مقوا
انتشار، چاپ و تکثیر
چاپ
فراورده های نفتی، کک و سوخت هسته ای
ساخت فرآورده های نفتی تصفیه شده
تولید محصولات پالایش شده پتروشیمی
سایر فراورده های نفتی و سوختی
حذف شده-مواد و محصولات شیمیایی
مواد شیمیایی پایه به جز کود
گروه تولید کود و ترکیبات نیتروژن
گروه تولید پلاستیک اولیه و لاستیک ترکیبی
حشره کش و سایر محصولات شیمیایی کشاورزی
تولید رنگ، بتونه، جوهر و پوشش های مشابه
گروه تولید داروهای شیمیایی و گیاهی
گروه شوینده ها، عطر و محصولات آرایشی
گروه تولید سایر محصولات شیمیایی
گروه تولید نخهای مصنوعی
لاستیک و پلاستیک
تولید تایر و بازسازی تایرهای لاستیکی
تولید سایر محصولات لاستیکی
تولید محصولات پلاستیکی
تولید محصولات کامپیوتری الکترونیکی ونوری
تولید قطعات و بردهای الکترونیکی
تولید رایانه و تجهیزات جانبی
گروه تولید سرامیک غیرساختمانی
گروه تولید محصولات سرامیکی نسوز
تولید گل و سرامیک ساختمانی
تولید سیمان ، آهک و گچ
تولید محصولات بتنی ، سیمانی و گچی
تولید سایر محصولات معدنی غیرفلزی
فلزات اساسی
تولید آهن و فولاد پایه
تولید فلزات گرانبهای غیرآهن
ریخته گری آهن و فولاد
استخراج سایر فلزات اساسی
ساخت محصولات فلزی
تولید محصولات فلزی ساختمانی
تولید مخزن و محفظه فلزات
تولید مواد بخار به جز دیگهای بخار مرکزی
ساخت ابزارهای دستی پرقدرت
تولید کارد و چنگال، ابزار دستی و عمومی
تولید سایر محصولات فلزی ساخته شده
ماشین آلات و تجهیزات
تولید موتور و توربین
تولید پمپ، کمپرسور، مته و دریچه
تولید یاتاقان، دنده و اجزای هدایتی
تولید اجاق، کوره و مشعل کوره
تولید تجهیزات بالابر و جابجایی
تولید سایر ماشین آلات عمومی
تولید ماشین آلات کشاورزی و باغبانی
تولید ابزارهای ماشینی
تولید ماشین آلات استخراج و ساختمان
تولید ماشین آلات نساجی و چرم سازی
تولید وسایل خانگی
تولید سایر ماشین آلات و تجهیزات
ماشین آلات و دستگاه‌های برقی
تولید موتورها، مولدها و مبدلهای الکتریکی
تولید تجهیزات توزیع و کنترل برق
تولید سیم و کابل عایق
تولید انباره، پیل و باتری ساده
تولید لامپ برقی و تجهیزات روشنایی
ساخت دستگاه‌ها و وسایل ارتباطی
فرستنده رادیو، تلویزیون و تلفن و تلگراف
گیرنده رادیو، تلویزیون و تجهیزات وابسته
ابزارپزشکی، اپتیکی و اندازه‌گیری
وسایل اندازه گیری غیر از کنترل صنعتی
خودرو و ساخت قطعات
تولید وسایل نقلیه موتوری
ساخت بدنه وسایل نقلیه موتوری ساخت تریلر
قطعات یدکی و جانبی وسایل نقلیه موتوری
سایر قطعات یدکی و وسایل نقلیه موتوری
سایر تجهیزات حمل و نقل
ساخت و تعمیر کشتی
تولید موتوسیکلت
مبلمان و مصنوعات دیگر
تولید سایر موارد
قند و شکر
تولید شکر
شرکتهای چند رشته ای صنعتی
شرکتهای صنعتی چند رشته ای
عرضه برق، گاز، بخاروآب گرم
تولید انتقال و توزیع نیروی برق
تولید،لنتقال و توزیع برق،گاز،بخاروآب گرم
تامین بخار و آب گرم
جمع آوری، تصفیه و توزیع آب
جمع آوری، تصفیه و توزیع آب
محصولات غذایی و آشامیدنی به جز قند و شکر
پرورش و نگهداری ماهی و محصولات ماهی
پرورش و نگهداری میوه جات و سبزیجات
تولید روغن های حیوانی و نباتی
تولید لبنیات
تولید حبوبات
تولید نشاسته و محصولات وابسته
تولید خوراک آماده دام
تولید نان و محصولات وابسته
تولید کاکائو، شکلات و شیرینی جات
تولید سایر محصولات غذایی
تولید جو و ماءالشعیر
تولید نوشیدنی و آبمیوه
زیر گروه سایر محصولات غذایی
مواد و محصولات دارویی
تولید داروهای شیمیایی و گیاهی
تولید سایر محصولات دارویی
محصولات شیمیایی
تولید مواد شیمیایی پایه به جز کود
تولید کود و ترکیبات نیتروژن
تولید پلاستیک اولیه و لاستیک ترکیبی
تولید حشره کش و سایر محصولات شیمیایی
تولید رنگ، بتونه، جوهر
تولید شوینده ها، عطر و محصولات آرایشی
تولید سایر محصولات شیمیایی
تولید نخ های مصنوعی
تولید محصولات شیمیایی دیگر
پیمانکاری صنعتی
ساختمان و مهندسی عمران
پیمانکاری طرح های صنعتی
مدیریت پسماند
سایر فعالیت های پیمانکاری
تجارت عمده فروشی به جز وسایل نقلیه موتور
عمده فروشی براساس هزینه و یا قرارداد
عمده فروشی تجهیزات وقطعات الکترونیکی
تجارت عمده فروشی غیر تخصصی
خرده فروشی،باستثنای وسایل نقلیه موتوری
خرده فروشی انواع موادغذایی،نوشیدنی وغیره
خرده فروشی موادغذایی در فروشگاههای تخصصی
کاشی و سرامیک
تولید گل و سرامیک ساختمانی
تجارت عمده وخرده فروشی وسائط نقلیه موتور
فروش وسائط نقلیه
فروش قطعات یدکی لوازم الحاقی وسایل نقلیه
حمل و نقل هوایی
حمل و نقل هوایی مسافر
حمل و نقل هوایی با برنامه زمانی
انبارداری و حمایت از فعالیتهای حمل و نقل
فعالیتهای خدماتی وابسته به حمل و نقل آبی
فعالیتهای خدماتی وابسته حمل ونقل هوایی
سیمان، آهک و گچ
تولید سیمان، آهک و گچ
تولید بتون
سایر محصولات کانی غیرفلزی
تولید شیشه
تولید سرامیک غیرساختمانی
تولید محصولات سرامیکی نسوز
تولید محصولات بتنی، سیمانی و گچ
تولید سایر محصولات معدنی غیرفلزی
هتل و رستوران
هتل ها ، اردو و دیگر تدارکات اقامت کوتاه
کاربردهای تجاری اداری فرهنگی و گردشگری
سرمایه گذاریها
سایر واسطه های مالی
بانکها و موسسات اعتباری
سایر واسطه های پولی
سایرواسطه های مالی
سایر واسطه گریهای مالی
لیزینگ مالی
اوراق حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن
اوراق حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن
حمل ونقل، انبارداری و ارتباطات
خدمات حمل و نقل دریایی
حمل و نقل از طریق خطوط راه آهن
سایر حمل و نقلهای زمینی برنامه ریزی شده
حمل و نقل بار زمینی
حمل و نقل آبی
حمل و نقل دریایی وحمل ونقل درآبهای ساحلی
سایر فعالیت های پشتیبانی و حمل و نقل
فعالیت های پشتیبانی و کمکی حمل و نقل
جابجایی محموله
حذف-سایر فعالیت های پشتیبانی و حمل و نقل
مخابرات
مخابرات
واسطه‌گری‌های مالی و پولی
سایر واسطه های پولی
لیزینگ مالی
سایر واسطه های مالی
بیمه وصندوق بازنشستگی به جزتامین اجتماعی
بیمه زندگی
بیمه غیرزندگی
فعالیتهای مالی و اجرائی
فعالیتهای کمکی به نهادهای مالی واسط
اداره ی بازارهای مالی
فعالیتهای مرتبط با اوراق بهادار
بجز تامین وجوه بیمه و بازنشستگی
صندوق سرمایه گذاری قابل معامله
صندوق سرمایه گذاری مختلط
صندوق سرمایه گذاری در سهام
صندوق سرمایه گذاری در اوراق با درآمدثابت
صندوق های زمین و ساختمان
صندوق های پروژه
صندوق سرمایه گذاری جسورانه
اوراق تامین مالی
صکوک اجاره
صکوک مرابحه
صکوک استصناع
اوراق رهنی
صکوک تجاری اسلامی
اوارق مشارکت دولتی
اوراق مشارکت شهرداری ها
اوراق مشارکت بانک مرکزی
اوراق مشارکت بخش خصوصی
اوراق مشارکت دولتی بدون ضمانت دولت
اوراق مشارکت منتشره بانکها
گواهی سپرده عام
گواهی سپرده خاص
اسناد خزانه اسلامی
اوراق تسویه خزانه
اوراق اجاره دولتی با ضمانت دولت
اوراق اجاره دولتی بدون ضمانت دولت
اسناد خزانه اسلامی کوتاه مدت
اوراق مرابحه دولتی با ضمانت دولت
اوراق منفعت دولتی با ضمانت دولت
اوراق منفعت خصوصی
انبوه سازی، املاک و مستغلات
املاک و مستغلات با ملک خود یا لیزینگ شده
پیمانکاری املاک و مستغلات
سایر فعالیت های املاک و مستغلات
فعالیت مهندسی، تجزیه، تحلیل و آزمایش فنی
تجزیه و تحلیل و آزمایش فنی
رایانه و فعالیت‌های وابسته به آن
سایر فعالیت های رایانه ای
مشاوره و تهیه نرم افزار
اطلاعات و ارتباطات
خدمات ارزش افزوده
خدمات فنی و مهندسی
فعالیتهای ساختمانی و مشاوره فنی مرتبط
آزمایش و تحلیل فنی
سایر فعالیتهای حرفه ای علمی و فنی
اوراق بهادار مبتنی بر دارایی فکری
اوراق بهادارشرکت س.خ مبتنی بردارایی فکری
اوراق بهادار مبتنی بر دارایی فکری
حق بهره برداری اوراق مبتنی بردارایی فکری
فعالبت های اجاره و لیزینگ
اجاره و لیزینگ وسائط نقلیه موتوری
فعالیت پشتیبانی اجرائی اداری وحمایت کسب
فعالیت حمایت از مشاغل دیگر
فعالیت های هنری، سرگرمی و خلاقانه
فعالیت های هنری
فعالیتهای فرهنگی و ورزشی
فعالیتهای ورزشی
گروه اوراق غیرفعال
اوراق غیرفعال
شاخص
معاملات امروز فرابورس ایران
حجم معاملات
ارزش معاملات
تعداد معاملات
© 1391 شرکت فرابورس ایران
  دیدگاه شما