به روزرسانی :
برای ورود به سامانه سهامداران فرابورس ایران کلیک کنید
4
اردیبهشت
1398
کد خبر: 13515 تاریخ و ساعت انتشار: 97/11/23 09:01
مدیرعامل فرابورس ایران مطرح کرد
لايحه بودجه سال 98 تداوم مسير پایداری بازار بدهي
هامونی اظهار امیدواری کرد با توجه به تجربيات موفق رونق بازار بدهي دولت در كشور و جلب اعتماد سرمايه‌گذاران كه حاصل عمل به تعهدات به موقع دولت در سال‌هاي اخير بوده است، عمليات بازار باز نيز تبدیل به يك تجربه موفق در حوزه سياست‌گذاري پولي كشور شود.

مدیرعامل فرابورس ایران به بررسی برخی بندهای لایحه بودجه سال 1398 از منظر بازار سرمایه پرداخت و نقاط قوت آن را توجه به بحث عملیات بازار باز توسط بانک مرکزی و حفظ و پايداري بازار بدهي بر اساس ارقام اختصاص یافته به این موارد عنوان کرد.

امیر هامونی در گفت و گو با پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) با بیان اینکه بررسي لايحه بودجه سال آينده نشان مي‌دهد دولت در نظر دارد براي پوشش 4.077 هزار ميليارد ريالي بودجه عمومي خود از ظرفیت 510 هزار ميليارد ريال در قالب واگذاري دارايي‌هاي مالي استفاده کند، گفت: موضوع مهمي كه از منظر بازار بدهي بايد در ارقام بودجه بررسي كرد، آن حجم از واگذاري دارايي‌ها و تملك دارايي‌های مالي مربوط به اوراق مالي اسلامي در طي سال بودجه‌اي است؛ در واقع اين دو رقم ميزان ورود و خروج منابع از بازار بدهي كشور را نشان ‌خواهد داد.

وی با اشاره به اینکه در بررسي جدول خلاصه واگذاري و تملك دارايي‌هاي مالي در سال 98 متوجه مي‌شويم دولت با فروش حداكثر 440 هزار ميليارد ريال اوراق مالي اسلامي و تملك 192هزار ميلياردي اوراق مالي اسلامي سررسيد شده، خالص 248 هزار ميليارد ريالي حجم اوراق مالي اسلامي خود را افزايش خواهد داد، افزود: از تمامي اوراق مالي اسلامي منتشر شده توسط دولت، برخي از آن‌ها وارد بازار سرمايه مي‌شوند.

مدیرعامل فرابورس ایران با یادآوری این نکته که در سال 1398، بازار فعلي بدهي كشور شاهد سررسيد نزديك به 300 هزار ميليارد ريال از اصل اوراق مالي خواهد بود، انتشار اوراق جدید دولتی را موجب حفظ و پايداري بازار بدهي دانست و گفت: در وضع كنوني كه صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري درصد قابل توجهي از نقدينگي كشور را به خود اختصاص داده‌‌اند، تثبيت بازار بدهي نقش مهمي در مديريت اين صندوق‌ها دارد. صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري با داشتن قريب به 65 درصد از اوراق قابل معامله در فرابورس ايران، بزرگترين سرمايه‌گذاران اوراق دولتي به حساب ‌مي‌آيند كه حفظ و توسعه بازار بدهي بر مديريت اين صندوق‌ها اثرگذار است.

توجه دولت به عملیات بازار باز در لایحه بودجه سال آینده

هامونی همچنین به یکی از بندهای لایحه بودجه سال آینده که مرتبط با انجام عملیات بازار باز توسط بانک مرکزی بود، اشاره کرد و در خصوص آن توضیح داد: در بند «م» از تبصره 5 لايحه بودجه سال 98 عمليات بازار باز توسط بانك مركزي مجاز دانسته شده است.

به گفته مدیرعامل فرابورس ایران دولت درخواست كرده است در قالب این بند بتواند 200 هزار ميليارد ريال از بدهي‌هاي خود به بانك‌ها را با استفاده از اوراق بهادارسازي پرداخت و بدین شکل با نقدشوندگي بدهي‌هاي خود به سيستم بانكي كمك کند تا بانك‌ها نيز بتوانند از انتقال اوراق بدهي بهره‌مند شوند.

وی با بیان اینکه اگرچه اين حجم از اوراق ممکن است رقم قابل توجهی نباشد، اما براي شروع اين عمليات در كشور گام مثبتی است، اضافه کرد: تجربه ما در اسناد خزانه اسلامی نيز مشابه همين عمليات بازار باز بود به طوری که در سال 94 دولت با انتشار 10 هزار ميليارد ريال اسناد خزانه اسلامي و با تخصيص نيمي از آن، بازار بدهي دولتي را شكل داد كه در مقطع فعلي شاهد رشد 67 برابري اين بازار هستيم.  

مدیرعامل فرابورس ایران اظهار امیدواری کرد با توجه به تجربيات موفق رونق بازار بدهي دولت در كشور و جلب اعتماد سرمايه‌گذاران كه حاصل عمل به تعهدات به موقع دولت در سال‌هاي اخير بوده است، عمليات بازار باز نيز تبدیل به يك تجربه موفق در حوزه سياست‌گذاري پولي كشور شود.

منبع خبر: پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)
ارزش بازار فرابورس ایران
مجموع بازار ها
به تفکیک صنعت
به تفکیک بازار
به تفکیک نماد
معاملات امروز فرابورس ایران
حجم معاملات
ارزش معاملات
تعداد معاملات
© 1391 شرکت فرابورس ایران
  دیدگاه شما