به روزرسانی :
برای ورود به سامانه سهامداران فرابورس ایران کلیک کنید
4
اردیبهشت
1398
کد خبر: 13492 تاریخ و ساعت انتشار: 97/11/09 11:09
مدیرعامل فرابورس ایران خبر داد
افزایش سهم اسناد خزانه اسلامی در لایحه بودجه 98
به گفته هامونی با کمک اسناد خزانه اسلامی، شاهد کشف نرخ بدون ریسک در اقتصاد هستیم که به عنوان شاخص مناسبی از نرخ اوراق بدون ریسک تلقی می‌شود؛ ضمن آنکه قابلیت نقدشوندگی بالای این اسناد از دیگر ویژگی‌های مثبت آن محسوب می‌شود.

  مدیرعامل فرابورس ایران از افزایش سهم اوراق بدهی در لایحه بودجه سال 98 کل کشور خبر داد و گفت: انتشار این اوراق در بودجه سال آینده در مقایسه با سال 97 افزایش حدود 7 هزار میلیارد تومانی را نشان می‌دهد.

به گزارش روابط عمومی فرابورس ایران، امیر هامونی با بیان اینکه بخش عمده این افزایش به اسناد خزانه اسلامی برمی‌گردد که طی دو بند به بودجه اضافه شده است، افرود: تمام سازوکارها برای تسویه اوراقی که سال‌های قبل منتشر شده و در سال 98 سررسید می‌شوند نیز به درستی در بودجه دیده شده است به طوری که بالغ بر 19 هزار و 500 میلیارد تومان اوراقی که قبلا منتشر شده و در سال آتی سررسید می‌شود جزو مصارف بودجه در نظر گرفته شده و برای آن چاره‌اندیشی شده است .

 هامونی با بیان اینکه یکی از ظرفیت‌های بسیار خوبی را که دولت در بودجه 98 دیده، عملیات بازار باز است، ادامه داد: رقم 20 هزار میلیارد تومان بدهی دولت به بانک‌ها می‌تواند" اوراق بهادارسازی" شود و این میزان اوراق بهادارسازی می‌تواند ابزاری برای عملیات "بازار باز" بانک مرکزی باشد.

مدیرعامل فرابورس ایران ادامه داد: بانک مرکزی با خرید و فروش این اوراق در بازار ما می‌تواند بدهی دولت را از بانک‌ها به خود بانک مرکزی منتقل کند و در واقع  با یک تیر چند نشان بزند.

 هامونی اظهار داشت: عملیات "بازار باز" بانک مرکزی هم می‌تواند بدهی دولت به بانک‌ها را تسویه و هم ترازنامه بانک‌ها را مرتب‌تر کند، علاوه بر آنکه تنظیم نرخ در بازار بدهی نیز نتیجه عملیات بازار باز خواهد بود و در صورتی که این موضوع عملیاتی شود کمک می‌کند تا بحث تنظیم نرخ در این بازار در مسیر درستی قرار گیرد.

 مدیرعامل فرابورس ایران نتایج مثبت معاملات اسناد خزانه اسلامی در فرابورس ایران برای اقتصاد ایران را نیز به این صورت تشریح کرد که معاملات این اوراق به حساب‌های دولت نظم می‌بخشد و موجب جریان نقدینگی در اقتصاد و استمرار فعالیت‌های عمرانی و زیرساختی می‌شود؛ علاوه بر این، به یمن این ابزار، ارتقای رتبه اعتباری دولت در رتبه‌سنجی نهادهای بین‌المللی جدید تامین مالی امکان‌پذیر خواهد بود.

هامونی در پایان اظهار کرد: با کمک این اوراق، شاهد کشف نرخ بدون ریسک در اقتصاد هستیم که به عنوان شاخص مناسبی از نرخ اوراق بدون ریسک تلقی می‌شود؛ ضمن آنکه قابلیت نقدشوندگی بالای این اسناد از دیگر ویژگی‌های مثبت آن محسوب می‌شود.

منبع خبر: پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)
ارزش بازار فرابورس ایران
مجموع بازار ها
به تفکیک صنعت
به تفکیک بازار
به تفکیک نماد
معاملات امروز فرابورس ایران
حجم معاملات
ارزش معاملات
تعداد معاملات
© 1391 شرکت فرابورس ایران
  دیدگاه شما