به روزرسانی :
برای ورود به سامانه سهامداران فرابورس ایران کلیک کنید
29
خرداد
1398
کد خبر: 13472 تاریخ و ساعت انتشار: 97/10/07 08:30
از ابتدای سال تا هفته نخست دی‌ماه به ثبت رسید
بازدهی 68 درصدی آیفکس به موازات رشد 56 درصدی ارزش بازار فرابورس
در 5 روز کاری هفته جاری به طور میانگین روزانه بیش از 602 میلیون ورقه به ارزش سه هزار و 500 میلیارد ریال در بازارهای ‏فرابورس ایران دست به دست شده که در این میان روز چهارشنبه، بیشترین حجم و یکشنبه نیز بیشترین ارزش مبادلاتی را ‏نسبت به سایر روزهای هفته به خود اختصاص داده‌اند.‏

نخستین هفته کاری زمستان در فرابورس ایران با دادوستد 3 هزار و 11 میلیون ورقه بهادار به ارزش 17 هزار و 622 میلیارد ریال به موازات رشد بیش از دو درصدی شاخص کل و ارزش بازار فرابورس ایران به پایان رسید.

به گزارش روابط عمومی فرابورس ایران، شاخص کل فرابورس ایران که در انتهای هفته گذشته در ارتفاع 1791 واحدی قرار داشت در پایان هفته جاری تا ارتفاع 1836 واحدی  صعود کرد و بازدهی 68 درصدی را از آغاز سال به ثبت رسانید. همچنین ارزش بازار فرابورس ایران که در هفته پایانی آذرماه با افت سه درصدی مواجه شده بود در هفته نخست دی‌ماه با 2.2 درصد رشد توانست بازدهی 56 رصدی را از آغاز سال کسب کند.

در 5 روز کاری هفته جاری به طور میانگین روزانه بیش از 602 میلیون ورقه به ارزش سه هزار و 500 میلیارد ریال در بازارهای فرابورس ایران دست به دست شده که در این میان روز چهارشنبه، بیشترین حجم و یکشنبه نیز بیشترین ارزش مبادلاتی را نسبت به سایر روزهای هفته به خود اختصاص داده‌اند.

طی هفته جاری شاهد رشد شاخص کل و ارزش بازار فرابورس بودیم این درحالی است که حجم، ارزش و تعداد مبادلات در بازارهای فرابورس نسبت به هفته قبل کاهش یافته است.

در هفته منتهی به هفتم دی‌ماه، بازار اول میزبان جابه‌جایی 280 میلیون سهم به ارزش یک هزار و 150 میلیارد ریال و بازار دوم نیز میزبان نقل‌وانتقال یک هزار و 284 میلیون سهم به ارزش بیش سه هزار و 788 میلیارد ریال بود.

در مجموع تابلوهای معاملاتی بازار پایه نیز شاهد تغییر مالکیت یک هزار و 355 میلیون سهم بودیم که این دادوستدها ارزش دو هزار و 975 میلیارد ریالی را به ثبت رساند.

در این میان در تابلو «پایه الف» سه میلیون سهم به ارزش 10 میلیارد ریال و در تابلو «پایه ب» یک هزار و 188 میلیون سهم به ارزش دو هزار و 727 میلیارد ریال دست به دست شد. معاملات صورت‌گرفته در تابلو «پایه ج» نیز به نقل‌وانتقال 164 میلیون سهم به ارزش 238 میلیارد ریال انجامید.

در بازار ابزارهای نوین مالی نیز معامله‌گران طی این هفته به جابه‌جایی 90 میلیون ورقه بهادر شامل اوراق بدهی، تسهیلات مسکن و صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله به ارزش 9 هزار و 654 میلیارد ریال اقدام کردند.

در این میان دادوستد اوراق بدهی به بیش از 9 میلیون ورقه به ارزش 8 هزار و 342 میلیارد ریال رسید و مبادلات اوراق ETF به ثبت دادوستد80 میلیون ورقه منتهی شد که ارزش این مبادلات بر یک هزار میلیارد ریال بالغ شد.

خریداران و فروشندگان اوراق تسهیلات مسکن 41/. میلیون ورقه تسه به ارزش 215 میلیارد ریال را جابه‌جا کردند که نسبت به هفته گذشته از رشد 27 و 20 درصدی حجم و ارزش این معاملات حکایت دارد.

در نهایت ارزش مبادلات صنایع فرابورسی در هفته جاری به 7 هزار و 654 میلیارد ریال رسید که بیش از 17 درصد از این مبادلات در اختیار گروه محصولات شیمایی قرار گرفت؛ در حالی که در هفته قبل رتبه نخست صنایع فرابورسی به گروه فلزات اساسی اختصاص یافته بود در این هفته فلزات اساسی جایگاه دوم را از آن خود کرد.

گروه‌های هتل و رستوران، سرمایه‌گذاری‌ها و بانک‌ها و موسسات اعتباری نیز با سهم 7، 5 و 5 درصدی از ارزش کل مبادلات خرد بازار سهام و اختیار سهام، جایگاه‌های سوم تا پنجم را به دست آوردند.

از رویدادهای مهم هفته‌ای که پشت سرگذاشتیم پذیرش دور جدیدی از اسناد خزانه اسلامی در نمادهای «اخزا713» و «اخزا714» جمعا به ارزش 23 هزار و 693 میلیارد و 663 میلیون ریال بود.

چهارشنبه هفته آتی نیز شاهد عرضه یکجای 5 رصد از سهام غیرمدیریتی شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه خواهیم بود. این بلوک توسط بانک ملی و از سوی کارگزاری این بانک عرضه می‌شود و قیمت پایه هر سهم شرکت سپرده‌گذاری مرکزی 2633 ریال تعیین شده است.

 

 

منبع خبر:
ارزش بازار فرابورس ایران
مجموع بازار ها
به تفکیک صنعت
به تفکیک بازار
به تفکیک نماد
معاملات امروز فرابورس ایران
حجم معاملات
ارزش معاملات
تعداد معاملات
© 1391 شرکت فرابورس ایران
  دیدگاه شما