به روزرسانی :
برای ورود به سامانه سهامداران فرابورس ایران کلیک کنید
3
خرداد
1398
کد خبر: 13451 تاریخ و ساعت انتشار: 97/09/17 15:44
مدیران شرکت اصفهان کشت در نشست خبری یک دیدار، یک عرضه مطرح کردند
افزایش 20 درصدی سود خالص «زکشت» در شش ماه نخست امسال
مدیر مالی «زکشت» در نشست خبری یک دیدار، یک عرضه از رشد 20 درصدی سود خالص شش ماهه 97 نسبت به مدت مشابه سال قبل خبر داد و گفت: این سود بدون در نظر گرفتن سود فروش سهام سیمان اصفهان به مبلغ 18.8 میلیون ریال است.

چهل‌و‌ششمین نشست خبری «یک دیدار، یک عرضه» در فرابورس ایران به بررسی و معرفی ظرفیت‌های شرکت کشاورزی مکانیزه اصفهان کشت اختصاص داشت و مدیران این شرکت در خصوص تاریخچه، روند فعالیت، عملیات و عملکرد شرکت، نقاط قوت و ضعف و تهدیدهای پیش روی «زکشت» صحبت کردند.

به گزارش روابط عمومی فرابورس ایران، مدیرعامل شرکت کشاورزی مکانیزه اصفهان کشتدر ابتدای این نشست خبری به تاریخچه این شرکت از گروه «زراعت و خدمات وابسته» اشاره کرد و گفت: شركت كشاورزي مكانيزه اصفهان كشت در سال 1366 با سرمايه‌گذاري شركت قند نقش جهان به ثبت رسيد و در محل همان شركت، واقع در كيلومتر 42 جاده اصفهان – مباركه شروع به فعاليت کرد. در سال 1384 نیز مالكيت سهام اين شركت از قند نقش جهان به موسسه خيريه علي و حسين همدانيان واگذار شد و در حال حاضر سهامدار عمده «زکشت» این موسسه خیریه است.

حسین صالح همچنین تاریخ پذیرش این شرکت در بازار دوم فرابورس ایران را هفتم آذرماه سال گذشته و تاریخ درج نماد معاملاتی آن یعنی «زکشت» در فرابورس پنجم فروردین ماه امسال اعلام کرد.

وی دارایی‌های عمده شرکت را شامل زمین، دام، سیستم پیشرفته شیردوش، کارخانه خوراک دام، ماشین‌آلات خوراک‌دهی، تصفیه خانه فاضلاب، دستگاه آب‌شیرین‌کن، چاه آب و غیره ... عنوان کرد و گفت: در حال حاضر شرکت دارای یک حلقه چاه آب به عمق 110 متر، قطر لوله جدار 10 اینچ، قطر لوله آبده 2 اینچ و میزان بهره‌برداری به ظرفیت 75 مترمکعب در شبانه‌روز است که به منظور تامین آب شرکت مورد استفاده قرار می‌گیرد.

همچنین مدیرعامل شرکت «زکشت» موضوع اصلی فعالیت شرکت را بر اساس ماده 2 اساسنامه شامل احداث و اجراي فعاليت‌هاي دامپروري و كشاورزي اعم از گاوداري، مرغداري، زنبورداري، پرورش ماهي، كرم ابريشم و ... و همچنین كاشت، داشت و برداشت مكانيزه محصولات كشاورزي اعلام کرد.

«زکشت» در آینه اعداد و ارقام

علیرضا علیمرادی مدیر مالی شرکت کشاورزی مکانیزه اصفهان نیز در بخش دیگری از این نشست خبری به بررسی عملکرد این شرکت از دریچه اعداد و ارقام پرداخت.

به گفته علیمرادی سرمایه «زکشت» در تیرماه سال ۹۶ از محل مطالبات حال شده سهامداران از ۱۰۰ میلیارد ریال به ۲۰۰ میلیارد ریال افزایش یافته است و سهامدار عمده آن نیز موسسه خیریه علی و حسین همدانیان با دارا بودن 96 درصد از کل سهام این شرکت است.

وی با مرور کلی بر دستاوردهای شرکت در سال‌های اخیر بیان کرد: «زکشت» توانسته سطح آبیاری بارانی را تا 163 هکتار تا سال 96 افزایش دهد؛ شرکت‌های تراز اول لبنی کشور همچون کاله آمل، دومینو و پگاه را با ارتقا کیفیت شیر تولیدی جذب کند؛ گواهی بین‌المللی اصلاح نژاد دام از شرکت ABS آمریکا و عناوین گاودار صنعتی نمونه استان و بهترین تولیدکننده شیر تصحیح‌شده را نیز در سا‌ل‌های 1387، 1393، 1394 و 1395 به دست آورد.

علیمرادی بازار اصلی محصولات شرکت را «داخلی» عنوان و اظهار کرد: شرکت کشاورزی مکانیزه اصفهان کشت با تولید سالیانه 17 هزار تن شیر، حدود 1.5 درصد از بازار شیر صنعتی تولید شده در استان اصفهان را پوشش می‌دهد و به نوبه خود یکی از بزرگترین مجموعه‌های تولید شیر استان را در اختیار دارد.

مدیرمالی «زکشت» همچنین در خصوص وضعیت تولید محصولات این شرکت نیز بیان کرد: میانگین تولید شیر روزانه در این مجموعه در حال حاضر 50 تن است و «زکشت» از ابتدای سال تا پایان شهریور امسال 8913 تن شیر تولید کرده که نسبت به مدت مشابه سال قبل 3 درصد رشد داشته است. وی همچنین تعداد کل گله شرکت را نیز تا پایان شهریورماه جاری تعداد 2957 راس ذکر کرد که از این تعداد 1403 راس آن دام مولد هستند.

وی در توضیح وضعیت فروش محصولات شرکت نیز اظهار کرد: فروش شیر این شرکت از ابتدای امسال تا پایان تابستان 1397 به میزان 8757 تن و گوساله نر به تعداد 291 راس بوده است که این ارقام نسبت به مدت مشابه سال گذشته با رشد 3 و 46 درصدی روبه‌رو شده‌اند.

در این میان علیمرادی افزایش 46 درصدی در فروش گوساله نر در این مدت را نتیجه تغییر سیاست شرکت در سن فروش گوساله نر به سه ماهگی عنوان کرد.

مدیر مالی شرکت کشاورزی مکانیزه اصفهان کشت در عین حال وضعیت ترازنامه و دارایی‌های شرکت را برای خبرنگاران تشریح کرد و افزود: دارایی‌های زیستی مولد و دارایی‌های ثابت مشهود شرکت در تاریخ 31 شهریور امسال به ترتیب 13 و 4 درصد نسبت به تاریخ 29 اسفند سال 1396 رشد داشته است.

وی از رشد 20 درصدی سود خالص شش ماهه 97 نسبت به مدت مشابه سال قبل خبر داد و گفت: این سود بدون در نظر گرفتن سود فروش سهام سیمان اصفهان به مبلغ 18.8 میلیون ریال است.

 علیمرادی در حالی سود عملیاتی هر کیلوگرم شیر تولیدی اصفهان کشت را رقم 3910 ریال و بالاتر از برخی شرکت‌های هم‌گروه خود اعلام کرد که این موضوع را در نتیجه مزیت شرکت در قیمت تمام‌شده کمتر تولید شیر و نرخ فروش بیشتر این محصول دانست.

مدیرمالی «زکشت» همچنین گفت: نرخ فروش شیر در مرداد ماه امسال به ۱۵۷۰ تومان رسیده بود که در حال حاضر به نرخ پایه ۲۰۰۰ تومان تحویل درب کارخانه افزایش یافته است.

برنامه‌های آتی اصفهان کشت

به گفته مدیرمالی اصفهان کشت در سال‌های اخیر به علت تغییرات اقتصادی تقریبا دامداری‌های سنتی و کوچک از بین رفته‌اند و تا 5 سال آینده فقط واحدهای بالای 1000 راس مولد باقی خواهند ماند، در این راستا نیز شرکت در نظر دارد سطح گله را تا سقف 1500 راس مولد افزایش دهد و رشد طبیعی تا جایی دیده شده است که با کمترین هزینه می‌توان تا سقف 1500 راس گله مولد را ایجاد کرد.

وی همچنین اعلام کرد با اخذ موافقت اصولی از نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی برای تاسیس یک واحد پرورش تلیسه به ظرفیت 1000 راس، اقدامات لازم به منظور اخذ مجوزهای مورد نیاز و دریافت پروانه بهره‌برداری در حال پیگیری است و شرکت در نظر دارد از طریق طرح آبیاری بارانی و نواری و جایگزینی ارقام مرغوب‌تر سطح زیر کشت محصولات خود را افزایش دهد.

علیمرادی در عین حال نقاط قوت «زکشت» را نیز رتبه نخست تولید شیر در استان اصفهان، دارا بودن حاشیه سود بالا نسبت به برخی رقبا، استفاده از گزارشگری ارزش منصفانه و به روز بودن دارایی‌ها و نیز پایین بودن هزینه حمل به علت جایگاه جغرافیایی اصفهان عنوان کرد و در عین حال تهدیدهای پیش روی این شرکت را مواردی همچون تاثیر نوسانات نرخ ارز در بهای خرید مواد اولیه، بهای تمام‌شده پایین در کشورهای همسایه به علت پایین بودن نرخ علوفه و در نتیجه عدم صرفه اقتصادی صادرات، بالا بودن قیمت لبنیات در مقابل پایین بودن قیمت میوه و سبزیجات در ایران و در نتیجه سرانه پایین مصرف لبنیات در ایران و آسیب‌پذیری بالای دام در برابر کمبود تغذیه، بیماری‌های دامی و کم آبی دانست.

برگزاری نخستین دوره تخصصی ویژه ناشران فرابورسی 

در این میان مبینا بنی‌اسدی مدیر روابط عمومی فرابورس ایران نیز در جریان چهل‌وششمین نشست خبری یک، یک عرضه از برگزاری دوره‌های آموزشی ویژه ناشران فرابورسی با همکاری مشترک فرابورس و مرکز مالی ایران خبر داد و گفت: با توجه به اینکه بازار سرمایه مخاطبان گسترده‌ای دارد بحث آموزش در این بازار تخصصی همواره از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. در همین راستا نیز برای نخستین بار دوره‌های آموزشی ویژه ناشران بازارهای اول و دوم فرابورس از امروز آغاز می‌شود.

به گفته وی طی این دوره‌های آموزشی ناشران با روش‌های مختلف تامین مالی، قوانین بازار سرمایه، حقوق سهامداران و... آشنا می‌شوند و نخستین دوره آموزشی ویژه آذرماه از امروز 17 آذر با موضوع «قوانین و مقررات بازار سرمایه» در فرابورس ایران برگزار می‌شود و 4 دوره دیگر نیز تا بیست‌وهشتم این ماه ادامه خواهد یافت.

وی همچنین اعلام کرد، طبق توافق صورت‌گرفته میان مرکز مالی ایران و انجمن خبرنگاران نویسندگان بازار سرمایه خبرنگاران می‌توانند از این پس با دریافت معرفی‌نامه از سوی انجمن به صورت رایگان از دوره‌های مرکز مالی ایران مانند دوره‌هایی که برای ناشران فرابورسی برگزار می‌شود، بهر‌ه‌مند شوند.

منبع خبر:
ارزش بازار فرابورس ایران
مجموع بازار ها
به تفکیک صنعت
به تفکیک بازار
به تفکیک نماد
معاملات امروز فرابورس ایران
حجم معاملات
ارزش معاملات
تعداد معاملات
© 1391 شرکت فرابورس ایران
  دیدگاه شما