به روزرسانی :
برای ورود به سامانه سهامداران فرابورس ایران کلیک کنید
3
خرداد
1398
کد خبر: 13449 تاریخ و ساعت انتشار: 97/09/12 12:20
مدیرعامل فرابورس در چهارمین همایش مالی اسلامی مطرح کرد:
مدیریت نوآوری و فرایند ابزارسازی در بازار سرمایه به کمک جعبه شنی
مدیرعامل فرابورس در خصوص راه حل مشکل زمانبر بودن بررسی ابزارها پیشنهاد کرد که برای بررسی ‏ابزارهای جدید در بازار سرمایه در گام نخست یک شورای فرعی یعنی کمیته فقهی در سند باکس شکل بگیرد ‏تا در مدت یک هفته موارد فقهی آن را مورد بررسی قرار دهد و در ادامه آن ابزار وارد فاز فنی شود.‏

 

مدیرعامل فرابورس ایران در نشست تخصصی ارائه مقالات منتخب چهارمین همایش مالی اسلامی ابزار جدیدی تحت عنوان Sandbox یا جعبه شنی را به حاضران معرفی کرد که به کمک آن می‌توان فرایند نوآوری در ابزارسازی و نهادسازی در بازار سرمایه را مدیریت و پروسه تولید این ابزارها را کوتاه‌ کرد.

به گزارش روابط عمومی فرابورس ایران، امیر هامونی با اشاره به تقاضاهای زیادی که برای بررسی ابزارها و نهادهای مالی جدید به سازمان بورس ارسال شده، گفت: اگر کمیته فقهی و هیات مدیره سازمان بورس بخواهند این ابزارها را بررسی کنند ممکن است چندین سال طول بکشد این در حالی است که با کمک یک ابزار جدید به نام Sandbox به عنوان یک آزمایشگاه می‌توانیم فرایند ورود ابزارها به بازار سرمایه را مدیریت کنیم و به کوتاه‌ترین زمان ممکن برسانیم.

وی از طراحی اکوسیستم سندباکس با همکاری مشترک فرابورس ایران، سازمان بورس‌‌، رایان بورس و مرکز مالی ایران خبر داد و افزود: هدف از راه‌اندازی سندباکس این است که فین‌تک‌ها بتوانند بدون ورود به فرایند مقررات و مجوزگیری از سازمان بورس ابتدا در آن ثبت‌نام کنند؛ چرا که ممکن است امکان وارد کردن ابزارها با هر سایزی به بازار سرمایه را نداشته باشیم از این رو سندباکس یا جعبه شنی ابزارها را آزمایش می‌کند و اگر آن ابزار موفق باشد وارد مراحل بعدی شده و در نهایت به بازار معرفی و عرضه عمومی می‌شود.

به گفته هامونی در فرابورس ایران طی ده سال گذشته بالغ بر 15 ابزار مالی شکل گرفته است و از همان ابتدا که ایده این ابزارها از سوی یک پژوهشگر یا نهاد مالی مطرح شده تا زمانی که وارد بازار شده از یک تا هفت سال به طول انجامیده که زمان زیادی است.

مدیرعامل فرابورس در خصوص راه حل مشکل زمانبر بودن بررسی ابزارها پیشنهاد کرد که برای بررسی ابزارهای جدید در بازار سرمایه در گام نخست یک شورای فرعی یعنی کمیته فقهی در سند باکس شکل بگیرد تا در مدت یک هفته موارد فقهی آن را مورد بررسی قرار دهد و در ادامه آن ابزار وارد فاز فنی شود.

هامونی با بیان اینکه مرحله دوم نیز بررسی حقوقی ابزار است و در گام بعدی ابزار وارد فرایند آماده‌سازی با انتشار محدود از طریق بستر حمایتی «فین‌استارز» فرابورس ایران می‌شود، بیان داشت: اگر ابزار موفق باشد می‌تواند در مراحل بعدی نیز در هیات مدیره سازمان و پس از آن در شورای عالی بورس تصویب شده و وارد مرحله نهایی یعنی آماده‌سازی برای انتشار عمومی و اخذ مجوزهای لازم شود.

به گفته وی اگر ابزارها در مرحله اول بتوانند از سندباکس با موفقیت عبور کنند می‌توانند به کمیته فقهی و سایر ارگان‌ها ارجاع داده شوند؛ در غیر این صورت رد می‌شوند که این فرایند بررسی از طریق جعبه شنی، زمان را مدیریت می‌کند.

مدیرعامل فرابورس ایران در ادامه به رگ‌تک به عنوان یکی از ابزارهای حوزه فین‌تک که می‌تواند برای بازار سرمایه اثربخش باشد اشاره کرد و اظهار داشت: سامانه کدال به عنوان یک نوع رگ‌تک بسیار موفق است و از طریق آن می‌توان رعایت یا عدم رعایت افشای شرکتی را کنترل کرد.

سهم 74 درصدی تحلیل داده در سرمایه‌گذاری آینده فین‌تک‌ها

در بخش دیگری از این پنل که با حضور رئیس انجمن مهندسی مالی ایران، رئیس گروه مالی اسلامی دانشگاه امام صادق (ع)، مدیرعامل بورس انرژی ایران، دبیر کمیته فقهی سازمان بورس و عضو هیات‌علمی پژوهشکده پولی و بانکی برگزار شد، مدیرعامل فرابورس درباره گزارش جدید آیسکو گفت: این گزارش، هشت مقوله مهم در حوزه فین‌تک شامل تامین مالی جمعی، داده و تحلیل، بیمه، وام‌دهی، تجارت و سرمایه‌گذاری، پرداخت‌ها، بلاک‌چین و امنیت را اعلام کرده و فین‌تک‌ها را بر اساس این مقوله‌ها دسته‌بندی کرده است.

هامونی به تحقیق PWC درخصوص تاثیر فزاینده فین‌تک‌ها در صنعت خدمات مالی نیز اشاره کرد و افزود: بر اساس این گزارش حوزه‌های مهم سرمایه‌گذاری در آینده از سوی فین‌تک‌ها 74 درصد به تحلیل داده، 51 درصد به موبایل، 34 درصد به هوش مصنوعی و 32 درصد نیز به امنیت اختصاص خواهد یافت.

وی همچنین عنوان کرد فین‌تک‌های بزرگی که تکنولوژی‌های نوظهور را به عنوان سرمایه‌گذاری اصلی خود طی 12 ماه آینده شناسایی کرده‌اند، اعلام کرده‌اند که 50 درصد در حوزه بلاکچین سرمایه‌گذاری خواهند کرد.

 

منبع خبر:
ارزش بازار فرابورس ایران
مجموع بازار ها
به تفکیک صنعت
به تفکیک بازار
به تفکیک نماد
معاملات امروز فرابورس ایران
حجم معاملات
ارزش معاملات
تعداد معاملات
© 1391 شرکت فرابورس ایران
  دیدگاه شما