به روزرسانی :
برای ورود به سامانه سهامداران فرابورس ایران کلیک کنید
4
اردیبهشت
1398
کد خبر: 13408 تاریخ و ساعت انتشار: 97/08/01 09:36
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در کیش اینوکس 2018 خبر داد:‏
ثبت بازدهی 92 درصدی فرابورس از آغاز سال تا کنون
شاپور محمدی‎ ‎با اشاره به رقم قابل توجه ارزش بازار بورس و فرابورس ایران گفت: ارزش بازار بورس و فرابورس کشور طی ‏سال‌های اخیر افزایش قابل توجهی داشته است. این رقم هم اکنون به بیش از ۸۰۰ هزار میلیارد تومان رسیده که ۴۰ درصد از ‏GDP‏ کل کشور را به خود اختصاص داده است.‏

 

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در آیین گشایش پنجمین دوره نمایشگاه بین‌المللی بورس، بانک، بیمه و خصوصی‌سازی میزان بازدهی بازار سرمایه ایران را از ابتدای سال تاکنون قابل توجه دانست و گفت: بورس اوراق بهادار در این بازه زمانی بازدهی ۹۵ درصدی و فرابورس نیز بازدهی ۹۲ درصدی را به ثبت رسانده که گواه فرصت بزرگ سودآوری این بازار برای همگان است.

به گزارش روابط عمومی فرابورس ایران به نقل از پایگاه خبری بازار سرمایه، شاپور محمدی با اشاره به رقم قابل توجه ارزش بازار بورس و فرابورس ایران گفت: ارزش بازار بورس و فرابورس کشور طی سال‌های اخیر افزایش قابل توجهی داشته است. این رقم هم اکنون به بیش از ۸۰۰ هزار میلیارد تومان رسیده که ۴۰ درصد از GDP کل کشور را به خود اختصاص داده است.

وی در ادامه به معرفی بازار سرمایه به سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی پرداخت و گفت: بازار سرمایه ایران دارای چهار بازار است که از این تعداد ۲ بازار کالایی و ۲ بازار اوراقی است. بورس کالا، بورس انرژی، بورس اوراق بهادار و فرابورس چهار بازاری هستند که کمتر کشوری شاهد حضور هماهنگ آن‌ها در کنار یکدیگر است.

دبیر شورایعالی بورس افزود: ارزش معاملات بورس و فرابورس ایران طی هفت ماهه اخیر به بیش از ۲۶۸ هزار میلیارد تومان رسیده که این رقم در مقایسه با سال قبل رشد بسیار زیادی داشته است. در حالی که ارزش معاملات بورس در سال ۹۴ حدود ۱۲۵ میلیارد تومان بود، این رقم در سال ۹۵ به ۱۹۵ میلیارد تومان و در سال ۹۶ با رشدی قابل توجه به  ۲۴۷ میلیارد تومان رسید.

محمدی با اشاره به اینکه در حال حاضر ۵۹۰ شرکت بورسی و فرابورسی به ثبت رسیده است که نسبت به بسیاری از کشورها رقم مناسبی است، گفت: این شرکت‌ها در ۴۰ رشته و صنعت فعالیت دارند که از مهم‌ترین این صنایع می‌توان به پتروشیمی،بانک‌ها، معادن و فلزات اشاره کرد.

دبیر شورایعالی بورس کشور در ادامه سخنانش با اشاره به توسعه بازار بدهی طی سال‌های اخیر بیان کرد: در سال ۹۴ ارزش بازار بدهی کشور بین ۱۰ تا ۱۵هزار میلیارد تومان بود که این رقم هم‌اکنون به بیش از ۸۰ هزار میلیارد تومان رسیده است.

برنامه‌های بازار سرمایه تا پایان ۹۷

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در ادامه برنامه‌های پیش روی بازار سرمایه تا پایان سال را تشریح کرد و گفت: استفاده از ابزار آتی فیوچرز در دستور کار نهاد ناظر قرار دارد. همچنین استفاده از ابزارهایی نظیر ابزار وارنت نیز تا پایان سال اجرایی می‌شود.

وی همچنین خبر داد سازمان بورس با همکاری بیمه مرکزی در نظر دارد تا پایان سال ابزار تامین مالی بیمه اتکایی و ابزار بدهی بلایای طبیعی را نیز عرضه کند که این ابزارها نیز در دنیا منحصربه‌فرد محسوب می‌شود.

محمدی برگزاری رویداد کیش اینوکس ۲۰۱۸ را از چند جهت مهم ارزیابی کرد و گفت: از مهم‌ترین اهداف این نمایشگاه علاوه بر معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری، توسعه فرهنگ‌سازی و ارتقای سواد مالی است.

حمایت شورایعالی اقتصاد از بازار سرمایه

در بخش دیگری از آیین افتتاحیه کیش اینوکس 2018 حسینعلی امیری، معاون پارلمانی رئیس جمهور با اشاره به توسعه اقتصادی کشور طی سال‌های اخیر بیان کرد: در دوره اول ریاست جمهوری آقای روحانی اقدامات موثری صورت گرفت که انعکاس آن در صنایع مختلف به خوبی مشهود است. به نتیجه رسیدن مذاکرات هسته‌ای بعد از سال‌ها در حالی انجام پذیرفت که تمامی مفاد این تفاهم‌نامه به نفع کشور ایران بود.

امیری در زمینه رشد شرکت‌های دانش بیان نیز گفت: در حال حاضر بیش از ۳ هزار و ۷۰۰ شرکت دانش‌بنیان در کشور فعالیت دارد که نسبت به سال‌های اخیر آمار بسیار درخشانی است. با این وجود ظرفیت کشور برای حضور شرکت‌های بیشتر نیز وجود دارد.

وی همچنین بیان کرد: طی مدت اخیر شورای عالی اقتصادی کشور فعالیت‌های بسیار زیادی در زمینه‌های مختلف اقتصادی کشور داشته است که از آن جمله می‌توان به حمایت این شورا از بازار سرمایه و رسیدگی به مشکلات بانک‌ها اشاره کرد.

معاون پارلمانی رئیس جمهور همچنین در خصوص دستاوردهای کیش اینوکس ۲۰۱۸ برای کشور گفت: این نمایشگاه می‌تواند محل مناسبی برای به اشتراک‌گذاری تجارت اقتصادی و سرمایه‌گذاری باشد. همچنین حضور بسیاری از کشورهای خارجی در این نمایشگاه می‌تواند شرایطی را فراهم کند تا دنیا از پتانسیل‌های اقتصادی ایران مطلع شود.

همچنین مرتضی بانک دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در مراسم افتتاحیه نمایشگاه کیش اینوکس 2018 نگاه مناطق آزاد به جریان سرمایه را تحول‌آفرین و ارزشمند دانست و گفت: نگاه مناطق آزاد به جریان سرمایه؛ تحول‌آفرین و ارزشمند است. از جمله بازارهای اصلی که می‌توان برای آن نقش محوری در توسعه اقتصادی در نظر گرفت، بازارهای مالی است. بازارهای مالی و به‌ویژه شاکله اصلی این بازارها که نهادهای مالی نامیده می‌شوند بدون شک اصلی‌ترین بنیادهای یک اقتصاد توسعه‌یافته محسوب می‌شوند.

وی بر نقش محوری نهادهای مالی در توسعه اقتصادی و به ویژه در ایجاد و تسهیل بسترهای سرمایه‌گذاری تاکید کرد و افزود: بازارهای مالی و به‌ویژه شاکله اصلی این بازارها که نهادهای مالی نامیده می‌شوند بدون شک اصلی‌ترین بنیادهای یک اقتصاد توسعه‌یافته محسوب می‌شوند. امروزه هیچ سرمایه‌گذار، صاحب ثروت و کارآفرینی بدون تکیه و مشاوره با نهادهای مالی اقدام به حرکت نمی‌کند. 

مشاور رئیس جمهور ادامه داد: موفقیت در سرمایه‌گذاری‌ها در مطالعه و تعامل نزدیک با بانک‌ها، بیمه‌ها، بورس و شرکت‌های تامین سرمایه رقم می‌خورد. در یک کلام نهادهای مالی نقشی محوری در توسعه اقتصادی و بالأخص در ایجاد و تسهیل بسترهای سرمایه‌گذاری دارند.

مرتضی بانک اظهار داشت: از آنجا که حرف تامین مالی، محاسبه و انتقال ریسک و جذب سرمایه‌گذار به میان می‌آید لاجرم نهادهای متشکل و غیرمتشکل مالی و پولی پا به میان می‌گذارند و انتظار آن است که این مسیر را هموار کنند. 

 

مشاور رئیس جمهور با اشاره به نیازمندی‌های نهادها و بازارهای مالی در فعال‌سازی اقتصاد و سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد گفت: اگر قرار است نهادها و بازارهای مالی؛ گامی موثر در فعالسازی اقتصاد و سرمایه‌گذاری بردارند نیازمندیم ارزش‌های جدید برای فعالان اقتصادی از طریق ارائه محصولات مالی تلفیقی در بین نهادهای مالی (بانک، بورس و بیمه) ایجاد شود.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در پایان به طرح‌های در دست اقدام برای بسترسازی و تسهیل فعالیت فعالان اقتصادی در مناطق آزاد نیز اشاره کرد و گفت: ایجاد بورس بین‌الملل از مهم‌ترین برنامه‌های در دست اجراست؛ جذب سرمایه‌گذاری خارجی، تسهیل ورود کسب‌وکارهای داخلی در فضای بین‌المللی، ایجاد فضای ارتباطی مناسب بین سرمایه پذیران و سرمایه‌گذاران خارجی، توزیع مناسب سرمایه، هدایت سرمایه‌های غیر ریالی به سمت کسب‌وکارهای فعال در سطح بین‌المللی از جمله اهداف این بورس است که مراحل نهایی راه‌اندازی خود در مناطق آزاد را طی می‌کند.

منبع خبر: پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)
ارزش بازار فرابورس ایران
مجموع بازار ها
به تفکیک صنعت
به تفکیک بازار
به تفکیک نماد
معاملات امروز فرابورس ایران
حجم معاملات
ارزش معاملات
تعداد معاملات
© 1391 شرکت فرابورس ایران
  دیدگاه شما