ایران

مدیرعامل فرابورس ایران در نشست خبری فاینکس دهم خبر داد:

راه‌اندازی معاملات آپشن در بازار مشتقه فرابورس

نتیجه‌گرایی رویکرد اصلی در برگزاری فین‌استارز

امیر هامونی با بیان اینکه روی سهام بانک حکمت ایرانیان از طریق کارگزاری و صندوق بازارگردانی سهم آشنا روز سه‌شنبه 29 فروردین ماه قرارداد اختیار معامله در بازار مشتقه عملیاتی خواهد شد، این امر را موجب افزایش نقدشوندگی سهام این بانک عنوان کرد.

مدیرعامل فرابورس ایران در نشست خبری فاینکس دهم که صبح روز جاری در سالن 35 دهمین نمایشگاه بین‌المللی بورس، بانک و بیمه برگزار شد از راه‌اندازی قرارداد اختیار معامله خرید تا پایان هفته جاری خبر داد و اعلام کرد: به زودی این قرارداد روی صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله و اوراق بدهی نیز قابلیت راه‌اندازی و عملیاتی شدن دارد.

به گزارش روابط عمومی فرابورس ایران، امیر هامونی در جمع خبرنگاران با بیان اینکه روی سهام بانک حکمت ایرانیان از طریق کارگزاری و صندوق بازارگردانی سهم آشنا روز سه‌شنبه 29 فروردین ماه قرارداد اختیار معامله در بازار مشتقه عملیاتی خواهد شد، این امر را موجب افزایش نقدشوندگی سهام این بانک عنوان کرد.

وی با یادآوری اینکه نخستین آگهی انتشار اوراق اختیار معامله خرید در سایت فرابورس ایران روی سهام بانک حکمت ایرانیان منتشر شده است، راه‌اندازی معاملات آپشن را موجب کمک به تعمیق بازار، افزایش نقدشوندگی اوراق بهادار و کشف قیمت بهتر سهام و اوراق دانست.

مدیرعامل فرابورس ایران در این نشست خبری همچنین به ابعاد و دلایل برگزاری رویداد فین‌استارز 2017 اشاره و نگاهی نیز به کارنامه عملکردی این رکن بازار سرمایه داشت.

هامونی با اشاره به اینکه امسال در نمایشگاه با چهره متفاوتی حضور داریم، برگزاری رویداد فین‌استارز را زمینه‌ساز تقویت ارتباط میان سرمایه‌گذران و صاحبان استارتاپ‌های مالی عنوان و اظهار کرد: فرابورس ایران طی چند سال گذشته با راه‌اندازی بازار دارایی فکری و سال گذشته به کمک راه‌اندازی تابلو رشد شرکت‌های دانش‌بنیان در بازار شرکت‌های کوچک و متوسط و نیز رونمایی از صندوق‌های سرمایه‌گذاری جسورانه تمام تلاش خود را برای نقش‌آفرینی در تامین مالی اکوسیستم دانش‌بنیان به کار گرفته است.

وی با طرح این موضوع که در کنار مجموعه اقدامات مذکور، مسئولیت و ماموریت برگزاری رویداد فین‌استارز از سوی سازمان بورس به فرابورس ایران تفویض شده است، عنوان کرد: برگزاری این رویداد بزرگ با امکان گردهم‌‌آوری و هم‌افزایی میان سرمایه‌گذران و شرکت‌های دانش‌بنیان، صاحبان ایده‌های جدید مالی در حوزه‌های مبتنی بر تکنولوژی و به طور کلی فعالان حوزه فین‌تک به عنوان حلقه ارتباطی در زمینه برطرف‌سازی چالش‌های سه حوزه بانک، بیمه و سرمایه عمل خواهد کرد که از طریق فراهم کردن زمینه‌های رشد و توسعه ایده‌های برتر استارتاپی مالی امکان‌پذیر است.

مدیرعامل فرابورس ایران تعداد ثبت‌نام‌کنندگان در رویداد فین‌استارز 2017 را 70 استارتاپ مالی عنوان کرد و ادامه داد: پس از بررسی‌های لازم 50 تیم به این رویداد راه یافتند. همچنین یک مسابقه آنلاین استارتاپی نیز در این رویداد برنامه‌ریزی شد که 58 تیم 2 تا 7 نفره  برای حضور در این رقابت نام‌نویسی کردند.

وی با اشاره به اینکه با داوری‌های صورت گرفته 10 تیمی که به چالش‌های مطرح شده در خصوص حوزه‌های بازار سرمایه، بانک و بیمه بهترین پاسخ‌ها را دادند وارد مرحله نهایی این رقابت شدند، افزود: در نهایت سه تیم به عنوان تیم‌های منتخب معرفی می‌شوند که جوایز 30، 20 و 10 میلیون تومانی دریافت خواهند کرد.

در ادامه، هامونی دیگر ویژگی‌های برگزاری این دوره از رویداد فین‌استارز توضیح داد: همچنین 9 صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه و 4 شتاب‌دهنده نیز در این رویداد بزرگ حضور دارند و از حمایت بیمه مرکزی و بانک‌ها نیز در برپایی آن بهره‌مند شدیم.

وی در توضیح کارکرد شتاب‌دهنده‌ها گفت: شتاب‌دهنده‌ها ایده‌های خام را از صاحبان ایده و استارتاپ‌ها گرفته و آنها را پرورش می‌دهند تا آن ایده به مرحله‌ای از  رشد برسد که امکان معرفی به صندوق‌های سرمایه‌گذاری جسورانه و جذب سرمایه‌گذاری را پیدا کنند.

هامونی برگزاری چندین پنل تخصصی، کارگاه‌های متنوع که برخی در خصوص ارز‌ش‌گذاری استارتاپ‌ها بود و نیز کارگاه‌هایی به زبان انگلیسی را از برنامه‌های این دور از رویداد عنوان و خاطرنشان کرد: رویکرد اصلی در این رویداد نتیجه‌گرایی است به این صورت که بتوانیم استارتاپ‌های حاضر در فین‌استارز را به سرمایه‌گذاران متصل کنیم.

نگاهی به کارنامه عملکردی فرابورس ایران در سال 95

مدیرعامل فرابورس در این نشست همچنین نگاهی نیز به پرونده عملکردی این رکن بازار سرمایه در سال 95 داشت. هامونی با طرح این موضوع که 99 شرکت در سال قبل تقاضای پذیرش به فرابورس ایران را ارائه کردند، گفت: 19 جلسه هیات پذیرش طرح شد که در نتیجه آن 26 شرکت پذیرش شدند. هچنین 155 شرکت درخواست پذیرش خود را در بازار شرکت‌های کوچک و متوسط ارائه کرده‌اند که از میان آنها 11 شرکت پذیرش و دو شرکت عرضه اولیه شده‌اند.

به گفته وی در سال 95 همچنین شاهد درج 17 شرکت در بازارهای اول و دوم بودیم که برخی از این شرکت‌ها سال 94 پذیرش شده بودند.

هامونی لیست شرکت‌هایی که سال 95 برای نخستین بار عرضه اولیه یا گشایش نماد شدند را اعلام کرد و گفت: گروه صنایع کاغذ پارس، شرکت سرمایه‌گذاری مسکن الوند، توسعه حمل و نقل ریلی پارسیان، مدیریت انرژی امید تابان هور، شرکت سرمایه‌گذاری توسعه گوهران امید، آتیه داده پرداز، کشت و دام گلدشت نمونه اصفهان، شرکت شیر پاستوریزه پگاه گلستان، دامداری تلیسه نمونه و چند شرکت دیگر به عنوان عرضه‌های اولیه فرابورس در سال قبل به شمار می‌روند که شرکت‌های شهداب ناب خراسان، صنعتی بهپاک و اعتباری ملل نیز در جریان معاملات این سال گشایش نماد شدند.

وی با سخت و طاقت‌فرسا خواندن روند معاملات در سال 95، از بازدهی 9 درصدی شاخص کل، رشد 8 درصدی ارزش بازار و 2 درصدی ارزش معاملات خبر داد و افزود: ارزش بازار فرابورس در آخرین روز معاملات سال قبل به 104 هزار میلیارد تومان و ارزش معاملات به 46 هزار میلیارد تومان رسید.

عرضه‌های اولیه؛ خون تازه در رگ‌های بازار

هامونی در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران در خصوص برنامه‌های فرابورس ایران برای آغاز عرضه‌های اولیه در سال جدید گفت: بنا به اقتضائات و شرایط بازار عرضه‌های اولیه را در سال 96 پی خواهیم گرفت که نمی‌توان زمان دقیقی را در این زمینه عنوان کرد. اما به هر ترتیب باید این موضوع را مورد توجه قرار داد که ورود شرکت‌های جدید به بازار با عرضه‌های اولیه حدید و گشایش نماد به مثابه جاری شدن خون تازه در رگ‌های بازار است که به بزرگ شدن سایز بازار و افزایش مخاطبان آن منجر خواهد شد.

وی با مورد انتقاد قراردادن برخی دیدگاه‌ها که عرضه‌های اولیه را موجب تاثیرات منفی بر بازار می‌دانند گفت: در کوتاه‌مدت طبیعی است که باید سایز شرکت جدیدی که به بازار وارد می‌شود و سرمایه‌ای که از بازار جذب می‌کند را مورد بررسی قرار داد که در زمان مناسب آن شرکت به عموم عرضه شود، اما باید در میان مدت و بلندمدت نباید مانع از ورود شرکت‌های جدید به بازار شد؛ چراکه در نهایت موجب کوچک‌تر شدن دامنه مخاطبان بازار و سایز آن خواهد شد.

مدیرعامل فرابورس ایران ورود شرکت‌ها و ابزار معاملاتی جدید به فرابورس را زمینه‌ساز افزایش ارزش بازاری آن و بزرگ شدن سایز این بازار دانست و گفت: اگر عرضه‌های اولیه سال‌های 86 تا 90  و عرضه‌های سازمان خصوصی‌سازی به منظور اجرای اصل 44 قانون اساسی نبود ارزش بازار فرابورس همان 26 هزار میلیارد تومان باقی می‌ماند در حالی که امروز شاهد افزایش آن به رقم 109 هزار میلیارد تومان هستیم.

هامونی برگزاری نشست‌های خبری «یک‌ دیدار، یک عرضه» را در عمق‌بخشی به تحلیل فعالان بازار سرمایه برای خرید سهام شرکتی که عرضه اولیه یا گشایش نماد می‌شود بسیار موثر خواند و تصریح کرد: ااین نشست‌ها که به طور منظم برگزار شده و از حضور خبرنگاران محترم بازار سرمایه برای اطلاع‌رسانی هرچه بهتر بهره می‌برد به سهامداران و فعالان بازار برای تصمیم‌گیری منطقی در خصوص خرید سهام آن شرکت خاص بسیار کمک می‌کند.

بازار بدهی مدیریت می‌شود

وی در این نشست خبری به برخی نکات در خصوص بازار بدهی اشاره داشت و بیان کرد: برخلاف برخی انتقادها، هرگونه جهت‌دهی نرخ سود در بازار پول را از سوی بازار بدهی مردود می‌دانم؛ چراکه بر اساس آمار رسمی منتشر شده از سوی بانک مرکزی ارزش معاملات بازار بین بانکی 60 برابر بازار بدهی است بنابراین بازاری که یک شصتم این بازار است هیچ‌گاه توان جهت‌دهی به نرخ سود بانک‌ها را نخواهد داشت.

مدیرعامل فرابورس ایران در نهایت از مدیریت حجم انتشار اوراق بدهی در سال 96 با هماهنگی‌های صورت گرفته خبر داد و افزود: در حال حاضر با کاهش عرضه اوراق از جانب پیمانکاران و هماهنگی با سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی شاهد کاهش نرخ سود اوراق به 21 تا 22 درصد هستیم.

 

 

منبع خبر:
ارزش بازار فرابورس ایران
گزارشی از همه صنایع
زراعت و خدمات وابسته
پرورش محصولات و باغبانی
کشاورزی، دامپروری و خدمات وابسته
پرورش حیوانات
کشاورزی و خدمات دامپروری جز دامپزشکی
پرورش طیور
پرورش حیوانات وتولید سایر محصولات حیوانی
فعالیتهای حمایتی تولید محصولات
جنگلداری و ماهیگیری
جنگل شناسی و دیگر فعالیتهای جنگلداری
استخراج زغال سنگ
استخراج و انبار زغال سنگ سخت
استخراج نفت گاز و خدمات جنبی جز اکتشاف
استخراج نفت خام وگاز طبیعی
خدمات جنبی استخراج نفت گاز جز اکتشاف
استخراج کانه های فلزی
استخراج آهن
استخراج کانه فلزی غیرآهن
استخراج سایر کانه های فلزی
استخراج سایر معادن
استخراج سنگ، ماسه و خاک رس
استخراج کانه های شیمیایی و کود
حذف شده- فرآورده‌های غذایی و آشامیدنی
پردازش و نگهداری ماهی و محصولات مرتبط
پردازش و نگهداری میوه و سبزی
گروه تولید روغن های حیوانی و نباتی
گروه تولید لبنیات
گروه تولید حبوبات
گروه تولید نشاسته و محصولات وابسته
گروه تولید خوراک آماده دام
گروه تولید نان و محصولات وابسته
گروه تولید شکر
گروه تولید کاکائو، شکلات و شیرینیجات
تولید سایر محصولات غذایی
گروه تولید جو و مااشعیر
تولید نوشابه و آب معدنی
منسوجات
آماده سازی و ریسندگی نخ، پارچه بافی
تولید محصولات نساجی به غیر از پوشاک
تولید و فروش فرش و قالی
دباغی، پرداخت چرم و ساخت انواع پاپوش
تولید کفش
سایر محصولات چرمی
محصولات چوبی
تولید تخته چند لا و سایر تخته ها
تولید دیگر محصولات چوبی
محصولات کاغذی
تولید خمیر کاغذ، کاغذ و مقوا
تولید کاغذ و مقوای موجدار و محفظه آنها
تولید سایر محصولات کاغذ و مقوا
انتشار، چاپ و تکثیر
چاپ
فراورده های نفتی، کک و سوخت هسته ای
ساخت فرآورده های نفتی تصفیه شده
تولید محصولات پالایش شده پتروشیمی
سایر فراورده های نفتی و سوختی
حذف شده-مواد و محصولات شیمیایی
مواد شیمیایی پایه به جز کود
گروه تولید کود و ترکیبات نیتروژن
گروه تولید پلاستیک اولیه و لاستیک ترکیبی
حشره کش و سایر محصولات شیمیایی کشاورزی
تولید رنگ، بتونه، جوهر و پوشش های مشابه
گروه تولید داروهای شیمیایی و گیاهی
گروه شوینده ها، عطر و محصولات آرایشی
گروه تولید سایر محصولات شیمیایی
گروه تولید نخهای مصنوعی
لاستیک و پلاستیک
تولید تایر و بازسازی تایرهای لاستیکی
تولید سایر محصولات لاستیکی
تولید محصولات پلاستیکی
تولید محصولات کامپیوتری الکترونیکی ونوری
تولید قطعات و بردهای الکترونیکی
تولید رایانه و تجهیزات جانبی
گروه تولید سرامیک غیرساختمانی
گروه تولید محصولات سرامیکی نسوز
تولید گل و سرامیک ساختمانی
تولید سیمان ، آهک و گچ
تولید محصولات بتنی ، سیمانی و گچی
تولید سایر محصولات معدنی غیرفلزی
فلزات اساسی
تولید آهن و فولاد پایه
تولید فلزات گرانبهای غیرآهن
ریخته گری آهن و فولاد
استخراج سایر فلزات اساسی
ساخت محصولات فلزی
تولید محصولات فلزی ساختمانی
تولید مخزن و محفظه فلزات
تولید مواد بخار به جز دیگهای بخار مرکزی
ساخت ابزارهای دستی پرقدرت
تولید کارد و چنگال، ابزار دستی و عمومی
تولید سایر محصولات فلزی ساخته شده
ماشین آلات و تجهیزات
تولید موتور و توربین
تولید پمپ، کمپرسور، مته و دریچه
تولید یاتاقان، دنده و اجزای هدایتی
تولید اجاق، کوره و مشعل کوره
تولید تجهیزات بالابر و جابجایی
تولید سایر ماشین آلات عمومی
تولید ماشین آلات کشاورزی و باغبانی
تولید ابزارهای ماشینی
تولید ماشین آلات استخراج و ساختمان
تولید ماشین آلات نساجی و چرم سازی
تولید وسایل خانگی
تولید سایر ماشین آلات و تجهیزات
ماشین آلات و دستگاه‌های برقی
تولید موتورها، مولدها و مبدلهای الکتریکی
تولید تجهیزات توزیع و کنترل برق
تولید سیم و کابل عایق
تولید انباره، پیل و باتری ساده
تولید لامپ برقی و تجهیزات روشنایی
ساخت دستگاه‌ها و وسایل ارتباطی
فرستنده رادیو، تلویزیون و تلفن و تلگراف
گیرنده رادیو، تلویزیون و تجهیزات وابسته
ابزارپزشکی، اپتیکی و اندازه‌گیری
وسایل اندازه گیری غیر از کنترل صنعتی
خودرو و ساخت قطعات
تولید وسایل نقلیه موتوری
ساخت بدنه وسایل نقلیه موتوری ساخت تریلر
قطعات یدکی و جانبی وسایل نقلیه موتوری
سایر قطعات یدکی و وسایل نقلیه موتوری
سایر تجهیزات حمل و نقل
ساخت و تعمیر کشتی
تولید موتوسیکلت
مبلمان و مصنوعات دیگر
تولید سایر موارد
قند و شکر
تولید شکر
شرکتهای چند رشته ای صنعتی
شرکتهای صنعتی چند رشته ای
عرضه برق، گاز، بخاروآب گرم
تولید انتقال و توزیع نیروی برق
تولید،لنتقال و توزیع برق،گاز،بخاروآب گرم
تامین بخار و آب گرم
جمع آوری، تصفیه و توزیع آب
جمع آوری، تصفیه و توزیع آب
محصولات غذایی و آشامیدنی به جز قند و شکر
پرورش و نگهداری ماهی و محصولات ماهی
پرورش و نگهداری میوه جات و سبزیجات
تولید روغن های حیوانی و نباتی
تولید لبنیات
تولید حبوبات
تولید نشاسته و محصولات وابسته
تولید خوراک آماده دام
تولید نان و محصولات وابسته
تولید کاکائو، شکلات و شیرینی جات
تولید سایر محصولات غذایی
تولید جو و ماءالشعیر
تولید نوشیدنی و آبمیوه
زیر گروه سایر محصولات غذایی
مواد و محصولات دارویی
تولید داروهای شیمیایی و گیاهی
تولید سایر محصولات دارویی
محصولات شیمیایی
تولید مواد شیمیایی پایه به جز کود
تولید کود و ترکیبات نیتروژن
تولید پلاستیک اولیه و لاستیک ترکیبی
تولید حشره کش و سایر محصولات شیمیایی
تولید رنگ، بتونه، جوهر
تولید شوینده ها، عطر و محصولات آرایشی
تولید سایر محصولات شیمیایی
تولید نخ های مصنوعی
تولید محصولات شیمیایی دیگر
پیمانکاری صنعتی
ساختمان و مهندسی عمران
پیمانکاری طرح های صنعتی
مدیریت پسماند
سایر فعالیت های پیمانکاری
تجارت عمده فروشی به جز وسایل نقلیه موتور
عمده فروشی براساس هزینه و یا قرارداد
عمده فروشی تجهیزات وقطعات الکترونیکی
تجارت عمده فروشی غیر تخصصی
خرده فروشی،باستثنای وسایل نقلیه موتوری
خرده فروشی انواع موادغذایی،نوشیدنی وغیره
خرده فروشی موادغذایی در فروشگاههای تخصصی
کاشی و سرامیک
تولید گل و سرامیک ساختمانی
تجارت عمده وخرده فروشی وسائط نقلیه موتور
فروش وسائط نقلیه
فروش قطعات یدکی لوازم الحاقی وسایل نقلیه
حمل و نقل هوایی
حمل و نقل هوایی مسافر
حمل و نقل هوایی با برنامه زمانی
انبارداری و حمایت از فعالیتهای حمل و نقل
فعالیتهای خدماتی وابسته به حمل و نقل آبی
فعالیتهای خدماتی وابسته حمل ونقل هوایی
سیمان، آهک و گچ
تولید سیمان، آهک و گچ
تولید بتون
سایر محصولات کانی غیرفلزی
تولید شیشه
تولید سرامیک غیرساختمانی
تولید محصولات سرامیکی نسوز
تولید محصولات بتنی، سیمانی و گچ
تولید سایر محصولات معدنی غیرفلزی
هتل و رستوران
هتل ها ، اردو و دیگر تدارکات اقامت کوتاه
کاربردهای تجاری اداری فرهنگی و گردشگری
فعالیت خدماتی مربوط به غذا و آشامیدنی ها
سرمایه گذاریها
سایر واسطه های مالی
بانکها و موسسات اعتباری
سایر واسطه های پولی
سایرواسطه های مالی
سایر واسطه گریهای مالی
لیزینگ مالی
اوراق حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن
اوراق حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن
حمل ونقل، انبارداری و ارتباطات
خدمات حمل و نقل دریایی
حمل و نقل از طریق خطوط راه آهن
سایر حمل و نقلهای زمینی برنامه ریزی شده
حمل و نقل بار زمینی
حمل و نقل آبی
حمل و نقل دریایی وحمل ونقل درآبهای ساحلی
سایر فعالیت های پشتیبانی و حمل و نقل
فعالیت های پشتیبانی و کمکی حمل و نقل
جابجایی محموله
حذف-سایر فعالیت های پشتیبانی و حمل و نقل
مخابرات
مخابرات
واسطه‌گری‌های مالی و پولی
سایر واسطه های پولی
لیزینگ مالی
سایر واسطه های مالی
بیمه وصندوق بازنشستگی به جزتامین اجتماعی
بیمه زندگی
بیمه غیرزندگی
فعالیتهای مالی و اجرائی
فعالیتهای کمکی به نهادهای مالی واسط
اداره ی بازارهای مالی
فعالیتهای مرتبط با اوراق بهادار
بجز تامین وجوه بیمه و بازنشستگی
صندوق سرمایه گذاری قابل معامله
صندوق سرمایه گذاری مختلط
صندوق سرمایه گذاری در سهام
صندوق سرمایه گذاری در اوراق با درآمدثابت
صندوق های زمین و ساختمان
صندوق های پروژه
صندوق سرمایه گذاری جسورانه
صندوق سرمایه گذاری خصوصی
اوراق تامین مالی
صکوک اجاره
صکوک مرابحه
صکوک استصناع
اوراق رهنی
صکوک تجاری اسلامی
اوارق مشارکت دولتی
اوراق مشارکت شهرداری ها
اوراق مشارکت بانک مرکزی
اوراق مشارکت بخش خصوصی
اوراق مشارکت دولتی بدون ضمانت دولت
اوراق مشارکت منتشره بانکها
گواهی سپرده عام
گواهی سپرده خاص
اسناد خزانه اسلامی
اوراق تسویه خزانه
اوراق اجاره دولتی با ضمانت دولت
اوراق اجاره دولتی بدون ضمانت دولت
اسناد خزانه اسلامی کوتاه مدت
اوراق مرابحه دولتی با ضمانت دولت
اوراق منفعت دولتی با ضمانت دولت
اوراق منفعت خصوصی
تامین مالی جمعی
انبوه سازی، املاک و مستغلات
املاک و مستغلات با ملک خود یا لیزینگ شده
پیمانکاری املاک و مستغلات
سایر فعالیت های املاک و مستغلات
فعالیت مهندسی، تجزیه، تحلیل و آزمایش فنی
تجزیه و تحلیل و آزمایش فنی
رایانه و فعالیت‌های وابسته به آن
سایر فعالیت های رایانه ای
مشاوره و تهیه نرم افزار
اطلاعات و ارتباطات
خدمات ارزش افزوده
خدمات فنی و مهندسی
فعالیتهای ساختمانی و مشاوره فنی مرتبط
آزمایش و تحلیل فنی
سایر فعالیتهای حرفه ای علمی و فنی
اوراق بهادار مبتنی بر دارایی فکری
اوراق بهادارشرکت س.خ مبتنی بردارایی فکری
اوراق بهادار مبتنی بر دارایی فکری
حق بهره برداری اوراق مبتنی بردارایی فکری
فعالبت های اجاره و لیزینگ
اجاره و لیزینگ وسائط نقلیه موتوری
فعالیت پشتیبانی اجرائی اداری وحمایت کسب
فعالیت حمایت از مشاغل دیگر
فعالیت های هنری، سرگرمی و خلاقانه
فعالیت های هنری
فعالیتهای فرهنگی و ورزشی
فعالیتهای ورزشی
گروه اوراق غیرفعال
اوراق غیرفعال
شاخص
معاملات امروز فرابورس ایران
حجم معاملات
ارزش معاملات
تعداد معاملات
  دیدگاه شما