به روزرسانی :
برای حضور در فین استارز کلیک کنید.
3
فروردین
1396
تحقیق و توسعه
راهبردهای توسعه بازار اوراق بدهی دولت، ضرورت عملیات بازار باز
1395/12/22
توسعه بازار اوراق بدهی دولت، مشابه هر بازار نوپای دیگر نیازمند زیرساخت‏های مقرراتی کارآمد است. انجام عملیات بازار باز (و عملیات بازارگردانی) توسط بانک مرکزی و موسسات معامله‏ گر تحت نظارت وی، و تشکیل کمیته عملیات بازار باز با هدف هماهنگی ناشر اوراق دولتی و بانک مرکزی ضروری‏ترین این زیرساخت هاست و عدم پیاده سازی این مهم توسط بانک مرکزی باعث در اختیار نبودن ابزارهای کنترل نرخ بازدهی اوراق دولت در بازار سرمایه شده است. هدف نهایی این مطالعه کارآمدترسازی مقررات عرضه اوراق بدهی دولت توسط ناشر اوراق دولت (وزارت اقتصاد) و مقررات نحوه انتخاب مجموعه معامله ‏گران اختصاصی (توسط بانک مرکزی) و انجام عملیات بازار باز به واسطه آنها و ساز وکار نظارت بر معاملات ثانویه اوراق دولتی (در بازار سرمایه) است؛ به نحوی که بانک مرکزی و وزارت اقتصاد ابزارهای کنترلی موثرتری برای کنترل نرخ های بازدهی بازار اوراق بدهی در اختیار داشته باشند.
اوراق منفعت؛ تامین نقدینگی با اوراق بهادارسازی منافع آتی
1395/10/07
صکوک منفعت سند بهادار مالی است که بیانگر مالکیت مشاع دارندگان آن، بر منافع آتی دارایی، طی دوره معین به مبلغی معین است. مانند منافع بهره برداری از یک دارایی زیرساختی یا منافع فروش خدمات گردشگری. بنابرین صکوک منفعت، برای دارندگان آن مزایایی دارد: اولا یک نوع رزرو آتی خدمات محسوب می شود، ثانیا با خرید به کسر این منافع در قالب اوراق منفعت، خریداران از سود سرمایه گذاری بهره مند می شود. ثالثا برای خریداران امکان تسویه قبل از سررسید وجود خواهد داشت.
صندوق سرمایه گذاری مستغلات؛ مطالعه تطبیقی
1395/02/18
فعالیت اصلی صندوق های سرمایه گذاری مستغلات، خرید املاک و مستغلات و کسب سود از محل اجاره ‏داری آنهاست، اگرچه این صندوق ها در اوراق بهادار مرتبط با املاک و مستغلات مانند اوراق رهنی نیز سرمایه‏گذاری می کنند. جمع آوری وجوه از سرمایه گذاران خرد، تحریک طرف تقاضای بازار املاک و مستغلات و تشویق مدیریت حرفه ای اجاره‏داری و ساماندهی بازار اجاره داری بلندمدت املاک و مستغلات، اصلی ترین اهداف تاسیس این صندوق ها می باشند. این مطالعه، با بررسی مقررات سایر کشورها، در رابطه با صندوق سرمایه گذاری مستغلات، پیشنهادهایی برای تدوین مقررات تاسیس و فعالیت صندوق سرمایه گذاری مستغلات در ایران ارائه می دهد.
واگذاری معادن؛ مطالعات تطبیقی و بررسی فقهی و حقوقی، روش های پیشنهادی واگذاری از طریق بازار سرمایه
1395/02/12
در این پژوهش، پس از بیان ضرورت واگذاری معادن و تحلیل فقهی و قانونی موضوع، به بررسی تطبیقی خصوصی سازی معادن در جهان و تجربه¬ی سایر کشورها در این زمینه پرداخته می شود و در ادامه، پیشنهاد تحقیق و توسعه فرابورس ایران در زمینه روش و ساختار مناسب واگذاری معادن به بخش غیردولتی ارائه می گردد. در پایان، مسائل مهم موجود در اقتصاد معدن مطرح خواهد شد و راهکارهایی برگرفته از سخن فعالان و کارشناسان معدن، جهت ایجاد و ارتقای ارزش افزوده در این بخش توصیه می شود.
تأمین مالی صنعت نفت، گاز و پتروشیمی
1395/01/25
گزارش حاضر، پس از بررسی ساختار کنونی تأمین مالی صنعت نفت و گاز کشور، پیشنهاداتی در خصوص روش‌ها و ابزارهای مالی جهت تأمین منابع پروژه‌های وزارت نفت و شرکت‌های تابعه از طریق بازار داخلی و خارجی ارائه ‌می‌دارد.
بررسی اثرات عرضه‌های اولیه بر بازار سرمایه
1394/04/20
در این گزارش تاثیر عرضه‌های اولیه بر شاخص کل بورس، فرابورس و صنعتی که در آن عرضه‌ی اولیه انجام شده با استفاده از رهیافت مدل خودتوضیح برداری (VAR) مورد واکاوی قرار گرفته است. اندازه‌گیری بازدهی‌های ایجاد شده از سوی عرضه‌های اولیه در دوره‌های مختلف یک، دو، سه و چهار هفته‌ای نشان می‌دهد که این عرضه‌ها در هفته‌ی ‌آغازین عرضه اولیه بازدهی بیشتری نسبت به کل پرتفوی بازار را تجربه کرده‌اند که با مرور زمان به بازدهی پرتفوی کل بازار نزدیک شده‌اند. این نتایج حاکی از ماهیت عرضه‌های اولیه با توجه به ایجاد شوک مثبت به بازار سرمایه می‌باشد.
رویکردهای سیاستی و شاخص های اقتصاد مقاومتی در بازار سرمایه
1394/03/30
دراین مقاله، به مهمترین اهداف بازار سرمایه در اجرایی نمودن راهکارهای اقتصاد مقاومتی در کلام رهبری اشاره می گردد و پس از معرفی شاخص های اقتصاد مقاومتی در بازار سرمایه، پیشنهادات فرابورس ایران جهت هماهنگ سازی قوانین و مقررات با سیاست های اقتصاد مقاومتی ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری و با نگاه بهبود متغیرهای کلان اقتصادی و توزیع عادلانه ثروت از طریق مکانیزم بازار متکی بر مبانی نظام اقتصادی اسلام بیان می گردد.
دیپلماسی اقتصادی؛ چالش ها و راهکارهای جذب سرمایه گذاری خارجی
1394/03/30
این گزارش سعی دارد پس از بیان مختصری در خصوص سرمایه گذاری خارجی و مشکلات و موانع ساختاری جذب آن در ایران، به ارائه پیشنهادات و راهکارهای مناسب و اجرایی در جهت ارتباط فعال با سرمایه گذاران بین المللی از طریق همکاری بازار سرمایه با وزارت امور خارجه و سفارتخانه های تحت نظارت این مقام در خارج و سفارتخانه های سایر کشورها در داخل، به عنوان مهمترین نقاط ارتباطی با ملل مختلف و آشنایی افراد و نهادهای اقتصادی و مالی با فعالیت در بازار سرمایه کشور و همچنین تشکیل بانک اطلاعاتی از موقعیت های سرمایه گذاری داخلی بپردازد.
ارزش‌گذاری دارایی‏ های فکری، چالش جهانی در تئوری و عمل
1394/03/06
هدف اصلی این نوشتار مروری بر مفاهیم و بررسی تحلیلی برخی از مهم‌ترین روش‏ های ارزش‌گذاری دارایی‏ های فکری می‌باشد. امید می‌رود این نوشتار آغازگر پژوهش‏ های علمی و کاربردی در خصوص حوزه‌های مختلف، مخصوصاً ارزشیابی دارایی‌های فکری باشد.
بازار دارایی فکری ؛ تجاری سازی از طریق بازار دارایی فکری فرابورس ایران
1393/12/16
در كشور ما، در صورتي كه پشتيباني و سرمايه گذاري مناسب صورت پذيرد، ایده های نو مي توانند مبناي ايجاد يك كسب و كار جديد گردند. با مديريت سرمايه و هدايت آن به سوي اختراعات و ايده ها در راستای تجاري سازي آنها مي توان شاهد گسترش روز افزون كسب و كار بود. در اين راستا بازار سرمایه مي تواند بستر مناسبي جهت تعامل و همكاري صاحبان ايده و طرح و اختراع و بازار سرمايه را فراهم آورد. در بازار دارایی فکری، طراحان، مخترعان و ايده پردازان با ارائه طرح هاي خود مي توانند از کمک سرمايه گذاران و مشاركت كنندگان منتفع شوند و از سوي ديگر سرمايه گذاران نيز مي توانند نيازهاي خود را از اين طريق بر آورده نمايند. شركت كنندگان در بازار دارایی فکری شامل شخصيت هاي حقيقي و حقوقي هستند كه در زمينه هاي مختلفي همچون فناوري اطلاعات، صنعت خودرو، پزشكي، بيوتكنولوژي، نانو تكنولوژي و غیره فعالیت دارند.
آشنایی با صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله (ETF)
1393/12/16
صندوق های قابل معامله، یکی از پر طرفدارترین ابزارهای مالی هستند که رشد کاملاً محسوس آنها بعد از پیدایش، مؤید موفقیت غیر قابل انکار آن ها در بازار های مالی جهان است. این صندوق ها امکان پیروی از بازده یک شاخص معین یا سبدی از اوراق بهادار را فراهم می آورند و همانطور که از نام آنها پیداست، واحدهای آنها در بازار سرمایه قابل معامله است. فعالیت اصلی این صندوق ها، سرمایه گذاری در اوراق بهادار یا دارایی های فیزیکی است که به عنوان دارایی پایه صندوق در نظر گرفته می شوند. بنابراین عملکرد صندوق، به عملکرد دارایی پشتوانه آن بستگی دارد. به عبارت دیگر، یک واحد صندوق قابل معامله، با قیمتی نزدیک به ارزش خالص دارایی های موجود در سبد آن و از طریق مکانیزم عرضه و تقاضا معامله می گردد.
تأمین مالی شرکت های کوچک و متوسط از طریق بازار سرمایه؛ مطالعات تطبیقی و راهکار پیشنهادی
1393/12/13
این گزارش سعی دارد با بیان مطالعات تطبیقی در خصوص تأمین مالی شرکت‌های کوچک و متوسط در کشورهای مختلف به بررسی رویه‌های ایجاد بازارهای مجزا جهت پذیرش، عرضه و انجام معاملات سهام این بنگاه‌ها در کشورهای توسعه یافته و درحال توسعه بپردازد.
تأمین مالی جمعی- Crowd Funding
1393/12/13
بهره گرفتن از سرمایه های خرد افراد جهت تأمین مالی کسب و کارهای نوآورانه که عموما با کمک پایگاه‌های اینترنتی صورت می‌گیرد، یک تعریف از فرآیند تأمین مالی است. می‌توان تأمین مالی جمعی را، عملیات تأمین مالی یک کسب وکار و افزایش وجوه گردآوری شده از طریق جلب تعداد زیادی سرمایه‌گذار از طریق شبکه مجازی نامید. در این گزارش پس از بررسی تأمین مالی جمعی به ارائه یک الگوی اولیه جهت راه‌اندازی این رویه با نظارت نهادهای بازار سرمایه پرداخته می‌شود.
جستجوی نماد
ارزش بازار فرابورس ایران
مجموع بازار ها
به تفکیک صنعت
به تفکیک بازار
به تفکیک نماد
معاملات امروز فرابورس ایران
حجم معاملات
ارزش معاملات
تعداد معاملات
© 1391 شرکت فرابورس ایران
  دیدگاه شما